RAPORT

Wojna na Ukrainie

FIFA robi kolejny ukłon w stronę Rosji. Putin będzie zadowolony

Gianni Infantino i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Gianni Infantino i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej FIFA nie słynie z przejrzystości, a kojarzona jest z rosyjskimi interesami. W związku z gigantyczną światową presją organizacja ugięła się jednak i wyrzuciła Rosję z obecnych rozgrywek. Media informują, że mimo to nie brakuje gestów sympatii wobec Moskwy. Tym razem FIFA uznała język rosyjski dla tej organizacji za oficjalny.

„Pier*** się, nie masz o niczym pojęcia!”. Ostre słowa reprezentanta Polski

Wojna na Ukrainie wpłynęła na losy wielu osób. Również w świecie sportu. Na reprezentantów Rosji dotkliwe sankcje nakładają kolejne federacje,...

zobacz więcej

Do tej pory regulamin FIFA wskazywał cztery języki zatwierdzone do użytku w obiegu dokumentów i oficjalnej korespondencji organizacji. Były to angielski, hiszpański, francuski i niemiecki.

„Powiedzieć, że decyzja międzynarodowej federacji piłkarskiej jest skandaliczna, to jakby nic nie powiedzieć” – komentuje portal sportowefakty.pl i informuje, że teraz FIFA zatwierdziła jako oficjalne trzy nowe języki: rosyjski, arabski oraz portugalski.

Zobacz także:   FIFA strzela sobie samobója

Były trener reprezentacji Rosji Jurij Siomin ocenił, że Rosja wielokrotnie organizowała piłkarskie imprezy światowe i europejskie, a swoją postawą i profesjonalizmem zasłużyła na takie wyróżnienie.

Przypomnijmy, że choć w niedalekiej przeszłości Rosja łamała prawa człowieka i regularnie aranżowała się w konflikty zbrojne (1992 Mołdawia, 1992 Gruzja - Abchazja, 2008 Gruzja - Osetia Południowa, 1994 i 1999 Czeczenia, 1999 Dagestan, 2015 Syria, 2018 Republika Środkowoafrykańska, 2014 Ukraina), to przyznawano jej zimowe igrzyska olimpijskie (organizowane później w Soczi) i prawa do organizacji piłkarskie mistrzostw świata w 2018 roku. 

Zobacz także:   Kulesza: FIFA ukarała Rosję walkowerem. Zero tolerancji dla kraju, który zabija cywilów

Choć obecna decyzja o uznaniu języka rosyjskiego za oficjalny wydaje się absurdalna, nie jest zaskakująca.

Z kolei w czwartek szef FIFA Gianni Infantino przemawiał na kongresie FIFA w Katarze. Nie obwinił Rosji i Białorusi za inwazję w Ukrainie. Zamiast tego ciskał truizmami, cytował też Nelsona Mandelę i Mahatmę Gandhiego.

52-latek we wrześniu 2019 r. otrzymał od Władimira Putina Order Przyjaźni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej