RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie splądrowali elektrownię w Czarnobylu. Ukradli nawet widelce

Rosjanie po 5 tygodniach opuścili elektrownię w Czarnobylu (fot. 2022 Maxar Technologies/Getty)
Rosjanie po 5 tygodniach opuścili elektrownię w Czarnobylu (fot. 2022 Maxar Technologies/Getty)

Rosjanie już pierwszego dnia wojny zajęli nieczynną elektrownię w Czarnobylu. Jednak po kilku tygodniach wycofali się ze Strefy Wykluczenia. Jak poinformował Szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, rosyjscy żołnierze kradli wszystko, co mogli – komputery, czajniki i ekspresy do kawy.

Wywiad: siły rosyjskie wycofują się z elektrowni w Czarnobylu

Rosyjskie wojsko zaczęło wycofywać się z terenów nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu – poinformował amerykański przedstawiciel resortu...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W czwartek Rosjanie opuścili teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i pobliskie miasto Sławutycz, o czym informował ukraiński koncern Enerhoatom, powołując się na personel obiektu.

Rosyjskie siły przejęły kontrolę nad Czarnobylem w pierwszym dniu inwazji – 24 lutego. W nieczynnej elektrowni – miejscu największej na świecie katastrofy nuklearnej z 1986 roku – nadal składowane są niebezpieczne odpady radioaktywne.

Ukraińska Prawda przekazała, że rosyjscy żołnierze, którzy opuścili teren elektrowni, zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od początku wtargnięcia 24 lutego. Biuro prasowe Gwardii Narodowej potwierdziło portalowi doniesienia w sprawie wywiezienia przez Rosjan jej funkcjonariuszy.

Szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Jewhen Kramarenko przekazał, że zanim Rosjanie opuścili teren nieczynnej elektrowni, splądrowali ją i pobliski hotel, kradnąc nawet komputery, czajniki, ekspresy do kawy, a nawet sztućce.

Kramarenko stwierdził, że poza przypadkami kradzieży mienia nie widać jeszcze znaczących uszkodzeń infrastruktury w Czarnobylu. – Musimy jednak się upewnić i, kiedy będzie to możliwe, wysłać bardziej konkretnych pracowników, którzy będą mogli sprawdzić stan techniczny wszystkich obiektów – powiedział Kramarenko.

Powiedział też, że czujniki poziomu promieniowania nie działają i nie przekazują informacji do ogólnego systemu. Nie ma jednak doniesień o przekroczeniu promieniowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej