RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Włochy: Ambasadorowie ostrzegają przed rosyjską dezinformacją

Ambasador Rosji przy ONZ Vasily Nebenzia z fałszywka dotyczącą zbombadrowania szpitala w Mariupolu (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Ambasador Rosji przy ONZ Vasily Nebenzia z fałszywka dotyczącą zbombadrowania szpitala w Mariupolu (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ambasadorowie Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii we Włoszech w liście otwartym przestrzegli przed próbami rozpowszechniania rosyjskiej dezinformacji w europejskich mediach, także włoskich. W liście przekazanym Polskiej Agencji Prasowej zaapelowali o szczególną uwagę w podejściu do źródeł informacji i ich weryfikowanie.

Premier Kanady: Dalsza współpraca z Rosją w ramach G20 nie jest możliwa

Rosja, która dokonała inwazji na Ukrainę, nie może być już uznawana za konstruktywnego partnera w ramach grupy G20 - ocenił premier Kanady Justin...

zobacz więcej

Rosja napadła na Ukrainę – RAPORT

List wystosowali ambasadorowie: Polski Anna Maria Anders, Ukrainy Jarosław Melnyk, Litwy Riczardas Szlepaviczius, Łotwy Solvita Aboltina i Estonii Paul Teesalu.

Sygnatariusze listu wezwali także, by zawiesić transmisję rosyjskich i białoruskich programów telewizyjnych. Odezwa została wysłana między innymi do włoskiego ministerstwa kultury, urzędu ds. mediów oraz stowarzyszeń właścicieli hoteli i restauracji.

Ambasadorowie podkreślili, że działania zbrojne Rosji przeciwko Ukrainie są mocno wspierane przez rosyjskie media, które „szerzą propagandę i dezinformację na temat wojny wywołanej przez Rosję nie tylko wśród swoich obywateli, ale także Unii Europejskiej”. Jak zaznaczyli, stanowi to zagrożenie dla „demokracji i pokoju w całej Europie”.

Ponadto, jak dodali, operacje militarne Rosji są „całkowicie wspierane przez Białoruś, zaangażowaną w brutalną inwazję na sąsiedni kraj”.

„W tym tak skrajnie bolesnym momencie dla całej Europy niektóre rosyjskie i białoruskie kanały rozpowszechniają informacje zmanipulowane i ocenzurowane na podstawie decyzji i woli rosyjskiego rządu” – napisali dyplomacji z pięciu krajów.

Zaapelowali o przyłączenie się do bojkotu tych mediów i zawieszenie ich transmisji z powodu „propagandy wojennej” i „podżegania do nienawiści narodowej”.

Położyli też nacisk na to, że „rosyjscy propagandziści bardziej niż kiedykolwiek wcześniej starają się szerzyć swoją narrację także w europejskich mediach” i dotrzeć do możliwie największej liczby odbiorców.

Ambasadorowie zaznaczyli, że wolność słowa „nie może być podporządkowana kontroli Kremla”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej