RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biały Dom: Nowe sankcje przeciwko 120 firmom z Rosji i Białorusi

USA obejmą sankcjami 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi(fot. Anna Moneymaker/Getty Images)
USA obejmą sankcjami 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi(fot. Anna Moneymaker/Getty Images)

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi – zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.

„Firmy z UE mogą płacić za gaz w euro lub w dolarach”. Premier Włoch powołał się na Putina

Premier Włoch Mario Draghi poinformował, że podczas telefonicznej rozmowy z Władimirem Putinem mówił o potrzebie spotkania prezydenta Rosji z...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

Jak poinformowała Bedingfield na konferencji prasowej, wpisane na czarną listę amerykańskiego resortu handlu podmioty, których liczba wyniesie wkrótce ponad 200, nie będą mogły importować kluczowych technologii bez specjalnej licencji. Dodała, że w rezultacie wprowadzenia kontroli eksport takich technologii zmalał o 99 proc.

– Siła tych restrykcji będzie się tylko zwiększała w miarę upływu czasu, jak będą zmniejszać się rosyjskie zasoby np. części zapasowych do niektórych samolotów – powiedziała rzeczniczka Białego Domu.

Komentując powrót kursu rubla niemal do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Bedingfield odrzuciła sugestie, że oznacza to, iż dotychczasowe sankcje nie były skuteczne. Stwierdziła, że rosyjska waluta jest „sztucznie podtrzymywana” przez bank centralny i nie jest to odzwierciedlenie dobrego stanu rosyjskiej gospodarki.

Rubel sztucznie podtrzymywany przez bank centralny


– O ile w pierwszych dniach po rozpoczęciu konfliktu kurs rubla był dobrą miarą stanu rosyjskiej gospodarki, już tak nie jest, po części ze względu na te sztuczne kroki, które zostały podjęte – dodała.

Wcześniej amerykański resort finansów ogłosił sankcje przeciwko sieci 21 firm technologicznych powiązanych z Kremlem, zarejestrowanych w Rosji i zagranicą, za pomocą których Moskwa usiłowała obejść restrykcje na pozyskanie technologii dla wojska i służb bezpieczeństwa.

Zobacz także: Musimy naprawić błędy z przeszłości, gdy nie karaliśmy Rosji za jej przewinienia; potrzebne mocniejsze sankcje

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej