RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Morawiecki w CNN: Zarzucano nam ksenofobię, a Polacy otworzyli serca dla 2,5 mln Ukraińców

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji CNN (fot. PAP/Mateusz Marek)
Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu stacji CNN (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

– Zarzucano nam ksenofobię, a tu mamy naród polski, który w ciągu czterech tygodni otworzył swoje serca i drzwi dla dwóch i pół miliona Ukraińców. Pomagamy teraz naszym sąsiadom w obronie ich wolności, ale także bronimy w tym momencie uniwersalnych wartości całej Unii Europejskiej – powiedział w czwartek szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikarką CNN Christiane Amanpour.

MSZ ostrzega: wzrasta liczba fake newsów ws. Ukrainy

„Wzrasta liczba fałszywych twierdzeń oskarżających Polskę o rzekome dążenie do zagrabienia części terytorium Ukrainy. Te nieprawdziwe doniesienia...

zobacz więcej

Wojna na Ukrainie – RAPORT

– Robimy wszystko, żeby pomóc im tutaj w Polsce nie tylko znaleźć odpowiedni sposób na życie, ale także nauczyć się korzystać z naszego systemu opieki zdrowotnej, wejść na rynek pracy. I w zasadzie zdecydowana większość osób z Ukrainy jest wdzięczna i zadowolona z tego, z czym spotkali się tutaj w Polsce. Jesteśmy więc bardzo otwartym społeczeństwem – powiedział premier, dodając że rząd liczy się z tym, że do Polski mogą trafić jeszcze dwa miliony obywateli Ukrainy.

Morawiecki dodał, że „Polacy otworzyli wszystkie parafie, organizacje pozarządowe i nie musieliśmy tworzyć wielkich obozów dla uchodźców.”

„Rosja będzie próbować zająć 1/3 terytorium Ukrainy”


– Widzę, że rosyjskie wojska przegrupowują się, reorganizują. Myślę, że wkrótce spróbują okrążyć ukraińskie siły, zwłaszcza w regionie Donbasu. A potem, zająwszy jedną trzecią ukraińskiego terytorium, będą chcieli negocjować z tej bardzo silnej pozycji – mówił Morawiecki.

„To szerzenie antypolskich kłamstw”. Żaryn odpowiada Miedwiediewowi

Dmitrij Miedwiediew kolejny raz atakuje Polskę i szerzy antypolskie kłamstwa – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn, odnosząc...

zobacz więcej

Premier zaapelował też o jak najszybszą pomoc wojskową dla Ukrainy, sugerując, że czas działa na korzyść Rosji.

– Nasze dni to ich godziny, nasze tygodnie to ich dni. Oni potrzebują broni tu i teraz (...). Rosja jest dużym krajem z mnóstwem surowców i środków. Dlatego mogą ciągle przegrupowywać się i reorganizować się – ocenił.

Morawiecki stwierdził też, że Rosja obawia się długoterminowych sankcji, a Polska opowiada się za „miażdżącym” zestawem restrykcji, w tym za konfiskatą majątków i zaprzestaniem kupowania surowców. Dodał, że za sprawą podjętych działań w polityce fiskalnej i monetarnej Kremlowi udało się „do pewnego stopnia” uchronić przed skutkami sankcji przynajmniej na najbliższe miesiące, czego dowodem jest ustabilizowanie kursu rubla.

Przestrzegł też, że zachodnie społeczeństwa mogą zmęczyć się wojną i jej skutkami, podczas gdy Rosja jest gotowa do prowadzenia jej przez kolejne miesiące.

– Rosja jest przygotowana na tę wojnę przez następne tygodnie i kilka najbliższych miesięcy. Nie jestem pewny, czy Zachód, Stany Zjednoczone, Unia Europejska i NATO są równie przygotowane – powiedział Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej