RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Holandia nie radzi sobie z uchodźcami. „Tygodniami muszą czekać na rejestrację”

Uchodźcy z Ukrainy w Holandii (fot. Robin Utrecht/ABACAPRESS, PAP/Abaca)
Uchodźcy z Ukrainy w Holandii (fot. Robin Utrecht/ABACAPRESS, PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

Od wybuchu rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski wjechało już 2,4 mln osób. Służby organizują pobyt uchodźców, a Polacy otwierają dla nich swoje domy. Tymczasem nawet państwa, gdzie trafił zaledwie niewielki procent uciekinierów, alarmują już o potężnych problemach. „Ukraińscy uchodźcy, którzy dostali się do Holandii, muszą tam czekać tygodniami na zarejestrowanie w urzędach gmin, przez co nie mogą podjąć pracy ani otrzymać pomocy państwa” – donosi dziennik „De Telegraaf”.

To wideo podbija sieć. Jeżdżą samochodami między minami

Rosjanie nie tylko walczą z ukraińską armią, ale również z ludnością cywilną. Na jednej z dróg w pobliżu Borodzianki (w obwodzie kijowskim)...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Uciekający przed wojną Ukraińcy mogą legalnie przebywać w Holandii do 180 dni. Rząd przyznał im prawo do pracy, schronienia, opieki medycznej i edukacji dla dzieci.

Aby uzyskać te świadczenia, muszą zarejestrować się w swojej gminie zamieszkania.

Zobacz także:   Katastrofa lotu MH17. Holandia i Australia złożyły wspólny pozew przeciw Rosji

Gazeta informuje tymczasem, że proces rejestracji znacznie się opóźnia i gminy nie radzą sobie z przetwarzaniem tysięcy wniosków. Jako podwód wskazuje zbyt małą liczbę urzędników.

AlJazeera o Polsce: Wydaje się, że cały kraj jest wolontariatem

Na portalu katarskiej telewizji AlJazeera pojawił się reportaż opisujący sytuację uchodźców w Polsce i na Ukrainie. Jak podkreślono, w Polsce jest...

zobacz więcej

– Rejestracja uchodźcy to proces czasochłonny, wymagający specjalistycznej wiedzy i ostrożności – powiedziała „De Telegraaf” rzeczniczka Związku Gmin (VNG) Esther Verhoeff.

Zobacz także:   Rosyjski żołnierz przyznał się żonie do kradzieży. Poprosiła go, by brał więcej

– Gminy są na granicy wydolności – podkreśliła.

– W konsekwencji uchodźcy nie mają pieniędzy na życie, nie mogą legalnie podejmować pracy, a ich dzieci nie mogą chodzić do szkoły – czytamy w dzienniku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej