RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie zwożą na Białoruś napromieniowanych żołnierzy. Siedem autokarów

Rosjanie wycofują się z elektrowni w Czarnobylu (fot. STR/NurPhoto via Getty Images, Facevook.com/Yaroslav Yemelianenko)
Rosjanie wycofują się z elektrowni w Czarnobylu (fot. STR/NurPhoto via Getty Images, Facevook.com/Yaroslav Yemelianenko)

Najnowsze

Popularne

Żołnierze Władimira Putina natychmiast po inwazji na Ukrainę (24.02) zajęli elektrownię w Czarnobylu. Wokół sprawy narosło w tym czasie wiele plotek. Teraz Ukraińcy informują, że rosyjscy żołnierze mogli ucierpieć wskutek napromieniowania. Kolejne autokary z poszkodowanymi mają kursować z Czarnobyla na Białoruś – oddaloną zaledwie o 15 kilometrów.

Rząd ujawni dokumenty ze spotkań Tusk-Putin? „To będzie gwóźdź do jego politycznej trumny”

Donald Tusk stwierdził, że uniezależniał Polskę od rosyjskiego gazu i zaatakował posła Janusza Kowalskiego. – To Tusk z Pawlakiem chcieli...

zobacz więcej

Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej ma powierzchnię 2600 km2 i znajduje się w obrębie zarówno Białorusi, jak i Ukrainy.

Po inwazji Rosji na Ukrainę rosyjskie wojska natychmiast przejęły kontrolę nad znaną na całym świecie z tragicznej historii elektrownią.

Agencja Reutera informowała ostatnio, że Rosjanie przemieszczali się przez najbardziej skażony obszar - zwany Czerwonym Lasem - bez żadnych środków ochrony i mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej. Zdania ekspertów były w tej sprawie podzielone.

Zobacz także:   Białoruscy kolejarze sabotują działania Rosjan. Ponoszą poważne konsekwencje

Teraz członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia Yaroslav Yemelyanenko przekazał, że na Białoruś wywieziono kolejną grupę „napromieniowanych rosyjskich terrorystów”.

„Promieniowanie to fizyka”


Cytujący Yemelyanenko ukraińscy dziennikarze piszą, że tylko w środę na Białoruś wywieziono z Czarnobyla siedem autokarów napromieniowanych Rosjan.

Szokujące zachowanie rosyjskich żołnierzy. „Putin bardzo źle ocenił sytuację”

Zdemoralizowani rosyjscy żołnierze odmówili wykonywania rozkazów, zniszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot –...

zobacz więcej

„Teraz przeżyjcie z tym resztę swojego krótkiego życia. Są zasady postępowania na tym terytorium” – podkreśla Yemelyanenk. Dodaje, że promieniowanie to fizyka i działa niezależnie od tego, jaką siłą militarną się dysponuje.

„Można było uniknąć tych konsekwencji. Kraina małp” – podsumował zachowanie dowódców, którym nie zależało na zabezpieczeniu swoich żołnierzy.

Zobacz także:   Ruchy wojsk na Białorusi. Ważne informacje

Ukraińcy zaznaczają, że nie jest to jedyny transport, bo rosyjscy żołnierze są regularnie sprowadzani do klinik na terenie Białorusi.

Białoruś coraz mocniej angażuje się w pomoc Rosji.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę.

Dodał, że białoruski reżim nie jest gotowy do wysłania swoich wojsk lądowych na Ukrainę, ale presja ze strony Rosji w tej sprawie jest tak duża, że nie można wykluczyć, iż dojdzie do takiego ataku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej