RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef MSZ Ukrainy: Kaczyński odgrywa ważną rolę

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba (fot. PAP/Piotr Nowak)
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Minister MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przyjechał do Polski, a część dziennikarzy natychmiast obrzuciła go pytaniami o propozycję Jarosława Kaczyńskiego ws. misji pokojowej NATO na Ukrainie. – Cieszymy się z wszelkich inicjatyw mających zakończyć wojnę na Ukrainie – zaznaczył Kułeba.

Rząd ujawni dokumenty ze spotkań Tusk-Putin? „To będzie gwóźdź do jego politycznej trumny”

Donald Tusk stwierdził, że uniezależniał Polskę od rosyjskiego gazu i zaatakował posła Janusza Kowalskiego. – To Tusk z Pawlakiem chcieli...

zobacz więcej

– Pan Jarosław Kaczyński odgrywa ważną rolę w konsolidacji polskiego spektrum politycznego, ale również wokół kwestii Ukrainy, promując ważne inicjatywy na poziomie Unii Europejskiej i NATO – mówił Dmytro Kułeba podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Nie odrzucamy kategorycznie niczego. Wierzymy, że wszelkie propozycje i pomysły związane z Ukrainą zawsze warto omówić, aby zobaczyć jak najlepiej promować te inicjatywy na poziomie NATO i Unii – dodał.

Zobacz także:   Kułeba: Przybyliśmy do Polski z trojakim celem

Kułeba wyjaśnił, że w związku z tym Ukraińcy nie odrzucają żadnych pomysłów.

– Z tego, co natomiast widzieliśmy, NATO nie jest gotowe do podjęcia kroku tego typu. Problem nie jest w nas, problem jest po drugiej stronie – ocenił.

Kułeba w Polsce

Szokujące zachowanie rosyjskich żołnierzy. „Putin bardzo źle ocenił sytuację”

Zdemoralizowani rosyjscy żołnierze odmówili wykonywania rozkazów, zniszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot –...

zobacz więcej

W środę szef ukraińskiego MSZ spotkał się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Dmytro Kułeba pytany, jak ocenia działania polskiego rządu, jeśli chodzi o pomoc uchodźcom, powiedział: „10 na 10; nie tylko, jeśli chodzi o sposób, w jaki polski rząd pomaga uchodźcom, ale także w jaki sposób Polacy otwierają serca na uchodźców”.

Zobacz także:   Ostry spór w PO. Tusk i Budka kontra Trzaskowski i Komorowski

Minister poinformował, że w rozmowach z polskim rządem omawiane były kwestie tego, co można zrobić i powinno się zrobić więcej, m.in. jeżeli chodzi o obronę czy pomoc humanitarną, pomoc gospodarczą, a także o sankcje.

Jak wskazał, „musimy kontynuować zamykanie furtek w tych sankcjach, które już zostały nałożone, ale również musimy nakładać nowe sankcje przeciwko Rosji”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej