RAPORT

Pogarda

Nadzieja dla chorych na raka jajnika. Ten lek może ograniczyć toksyczność leczenia

Rak jajnika to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór kobiecych narządów rozrodczych (fot. Shutterstock/Peakstock)
Rak jajnika to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór kobiecych narządów rozrodczych (fot. Shutterstock/Peakstock)

Najnowsze

Popularne

Polscy naukowcy opracowują lek, który może być skuteczny w leczeniu raka jajnika i wykazujący mniej działań niepożądanych niż stosowane preparaty – informuje „Rzeczpospolita”. PolEpi otrzymał pozytywne wyniki badań ex vivo odpowiedzi przeciwnowotworowej. Oznacza to, że może zostać skierowany do badań efektywności w modelu zwierzęcym.

Ekspert: Kolejny krok milowy w leczeniu raka jajnika

Dzięki terapii celowanej molekularnie pacjentki z kolejnym nawrotem raka jajnika, z mutacjami w genach BRCA, przeżywają ponad rok dłużej niż panie...

zobacz więcej

Pozytywne opinie o leku znalazły się w badaniach ośrodka badawczego nad terapiami onkologicznymi Champions Oncology Inc.

„W ramach badań nad PolEpi sprawdzamy możliwość skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia onkologicznego niż obecnie stosowane terapie. Naszym celem jest opracowanie technologii, która umożliwi dostarczenie większej ilości substancji czynnej do komórek nowotworowych, a jednocześnie pozwoli ograniczyć działania niepożądane terapii. Odpowiedzią na te wyzwania ma być właśnie PolEpi” – podkreśla cytowany przez gazetę prof. Tomasz Ciach, wynalazca nowego leku.

Ograniczone działania niepożadane


„Wyniki badań prowadzonych przez Champions Oncology Inc. w połączeniu z wynikami badań tolerancji pozwalają stwierdzić, że w porównaniu ze stosowanym m.in. w leczeniu raka jajnika chlorowodorkiem epirubicyny PolEpi ma potencjał do bardziej efektywnego hamowania wzrostu nowotworów przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych” – tłumaczy prof. Tomasz Ciach.

Jednym z problemów stosowanych leków w chemioterapii jest ich silny negatywny wpływ na komórki zdrowe. „Technologia, która pozwoli dostarczać substancję czynną bezpośrednio do komórek nowotworowych, może przyczynić się do znacznego ograniczenia toksyczności leczenia i poprawy jego efektywności” – podkreślono.

Gazeta przypomina, że rak jajnika to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór kobiecych narządów rozrodczych i piąty najpowszechniejszy rak u kobiet.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej