RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy: Rząd szykuje listę broni, którą może dostarczyć Ukrainie

Niemcy przedstawią Kijowowi listę broni, którą mogą dostarczyć Ukrainie (fot. Andreas Rentz/Getty Images)
Niemcy przedstawią Kijowowi listę broni, którą mogą dostarczyć Ukrainie (fot. Andreas Rentz/Getty Images)

Rząd niemiecki chce przedstawić rządowi w Kijowie listę fabrycznie nowej broni, którą Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie – podaje tygodnika „Spiegel”. O planach dostarczenia nowej broni Ukrainie pisze także dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Zełenski zabiega o kolejne dostawy broni. „Wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środowym, wieczornym posłaniu do narodu, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ „wolność...

zobacz więcej

Rosja napada na Ukrainę – RAPORT

Według informacji „Spiegla” we wtorek sekretarze stanu z zainteresowanych ministerstw uzgodnili, że w ciągu najbliższych kilku dni przedstawią rządowi w Kijowie listę różnych systemów uzbrojenia. Następnie Ukraina ma sama zdecydować, jakiej broni potrzebuje.

Krótko po rozpoczęciu wojny ministerstwo obrony zwróciło się do niemieckiego przemysłu zbrojeniowego z zapytaniem, jakie systemy uzbrojenia można by szybko dostarczyć. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi sporządzono listę zawierającą ponad 200 pozycji.

Według tygodnika lista obejmuje ewentualne dostawy broni o wartości 308 mln euro. Ponad połowę stanowią urządzenia zwiadowcze, takie jak noktowizory czy systemy radarowe, ale także ultranowoczesne mikrodrony wyposażone w zagłuszacze, które odcinają sygnał telefonii komórkowej. Około 40 mln przypada na broń ręczną, a niecałe 80 mln – na sprzęt, taki jak kamizelki ochronne czy hełmy.

Zbrojeniówka była gotowa w lutym


Federalna minister obrony Christine Lambrecht „nie ma zastrzeżeń” do dostaw – podaje „Sueddeutsche Zeitung”, powołując się na ministerstwo.

Jednak według informacji dziennika „Welt” Lambrecht mogła opóźnić dostawę broni. Gazeta przekazała, że największa niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall już 28 lutego wysłała do Ministerstwa Obrony listę dostępnych broni. Z dokumentów wynika, że Rheinmetall nie otrzymał odpowiedzi na listę swoich ofert przynajmniej do 25 marca, czyli przez prawie cztery tygodnie – informuje „Welt”.

Zobacz także: Scholz dogadał się z Putinem. Są ustalenia ws. płatności za gaz z Rosji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej