RAPORT

Wojna na Ukrainie

AlJazeera o Polsce: Wydaje się, że cały kraj jest wolontariatem

Uchodźcy z Ukrainy docierają do Przemyśla (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
Uchodźcy z Ukrainy docierają do Przemyśla (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Na portalu katarskiej telewizji AlJazeera pojawił się reportaż opisujący sytuację uchodźców w Polsce i na Ukrainie. Jak podkreślono, w Polsce jest „dużo dobrej woli w stosunku do Ukraińców”. Na dworcu w Przemyślu zwykli Polacy oferują uchodźcom transport, a policja, wojsko i strażacy, rozdając koce i ciepłe jedzenie udzielają niezbędnych informacji. „To jest absolutnie szalone. Wydaje się, że cały kraj jest wolontariatem” – czytamy.

„Matka nie dzwoni do mnie tak często, jak Macron do Putina”. Lawina komentarzy

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa ponad miesiąc, a średnio co dwa dni media obiega informacja, że Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem. Co...

zobacz więcej

Od wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24.02) do Polski wjechało z Ukrainy 2,368 mln osób. Takiego kryzysu świat nie widział od lat.

Delaney Nolan (pisząca dla stacji AlJazeera) i Sonia Nandzik-Herman (koordynatorka projektów humanitarnych z ReFOCUS Media Labs) opisały swoje spostrzeżenia dotyczące sytuacji uchodźców. Jak czytamy, większość ich rozmówców docenia heroizm Ukraińców i uważa, że walczą oni również o bezpieczeństwo Europy.

„Polacy uważają, że następnym celem Putina mogą być oni, a jeśli nie oni, to może Mołdawia” – zaznaczono. Większość polskich rozmówców oceniła, że Zachód nie podejmuje wystarczających działań, aby powstrzymać rosyjską inwazję.

Zobacz także:   Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Niepokojący raport ONZ

„Niemal każda osoba jest tu za interwencją wojskową” – wskazano. Wyjaśnia, że według Polaków sankcje nie zatrzymały Władimira Putina, a bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski.

„Do Polski przyjeżdżają przede wszystkim kobiety i dzieci (około 90 proc.) oraz osoby starsze” – czytamy.

Jak oceniono, w większości lokalizacji w Polsce, gdzie uchodźcy otrzymują pomoc, panuje porządek. Inaczej jest na dworcu w Przemyślu, gdzie dociera najwięcej uciekinierów. „Panuje tam rodzaj zorganizowanego chaosu” – napisano.

Rosjanie nie wycofują się spod Kijowa. Niepokojące informacje

Media obiegły we wtorek informacje, że Rosjanie wycofują znaczną część wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Amerykanie podkreślili, że...

zobacz więcej

Przyjeżdżający są trochę zdezorientowani. Pomagają im policja, wojsko, strażacy i setki wolontariuszy. „I wszyscy są niezwykle mili – duch pomagania jest bardzo obecny” – dodano.

Zobacz także:   Wpadka rosyjskiej propagandy ws. Kadyrowa. Chodzi o jeden szczegół

Osoby prowadzące sklepy na południu Polski zwożą w to miejsce żywność dla uchodźców. Wiele osób z Krakowa czy Warszawy oferuje bezpłatny transport do tych miast. Ukraińcy mogą liczyć na wyjaśnienie, gdzie szukać noclegu i jak zalegalizować swój pobyt w Polsce.

Wolontariuszka i reporterka odwiedziły także Lwów. Jak przyznały, sytuacja tam jest napięta. Reakcje ludzi przypominają te, z początków epidemii koronawirusa. Niektórzy każdy alarm przeciwlotniczy traktują śmiertelnie poważnie i uciekają do schronów, inni nic sobie z niego nie robią, bo wychodzą z założenia, że tak daleko od frontu są względnie bezpieczni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej