RAPORT

Pogarda

Morawiecki: Odchodzimy od importu surowców energetycznych z Rosji

Najnowsze

Popularne

Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów – rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wezwał też Komisję Europejską do ustanowienia podatku od rosyjskich węglowodorów.

Kumoch: Rosja będzie dokonywała pełzającej agresji na Ukrainę

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Morawiecki, plan odejścia od węgla z Rosji rząd przyjął mimo braku zgody Unii Europejskiej. – Kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem pana prezydenta, nałożymy całkowite embargo na węgiel. Mam nadzieję, że kwiecień, najpóźniej maj, będzie to całkowite odejście od węgla rosyjskiego – oświadczył. Jak dodał, Polska wzywa do tego samego wszystkich innych członków UE, którzy importują surowce z Rosji.

Morawiecki dodał, że polski plan odejścia od rosyjskich węglowodorów jest „najbardziej radykalny w Europie”.

– Doszliśmy dzisiaj do tego, że jesteśmy już w znacznym stopniu niezależni (od rosyjskiej ropy), ale i tutaj pokazujemy najbardziej radykalny plan w Europie odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku – powiedział premier. – Będziemy robili wszystko, żeby do końca tego roku odejść od rosyjskiej ropy – dodał.

Rząd aktualizuje wieloletni plan Polityki Energetycznej Polski

Rada Ministrów przyjęła założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., związanej z dywersyfikacją dostaw gazu i ropy oraz...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślił, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe, a także pływającemu gazoportowi koło Gdańska będziemy w stanie uniezależnić się w tym roku od rosyjskiego gazu. – Już w tym roku pokazujemy plan derusyfikacji w obszarze gazu – powiedział.

Zauważył, że inne kraje „nie robią sobie nic z wojny” i dalej korzystają z rosyjskich surowców. Jednocześnie wezwał KE, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów, „tak, aby w sprawiedliwy sposób przebiegał handel”.

– Nie może być już powtórki z tamtej głupoty, zbrodniczej, niedobrej polityki, która uzależniała od Rosji i dawała euro i dolary, by Putin i Rosja mogli budować swój arsenał wojenny i mogli zaatakować sąsiadów – stwierdził Morawiecki.

„Przedstawiłem, jak wyglądały moje rozmowy z prezydentem Bidenem”. Prezydent o RBN

Na posiedzeniu RBN przedstawiliśmy całą sytuację międzynarodową znaną nam tutaj w otoczeniu polskim; przedstawiliśmy także sytuację, jeżeli chodzi...

zobacz więcej

Morawiecki: Uniezależnimy się od „ruskiej” ropy i gazu


Jak zaznaczył szef rządu, na ten moment musimy „zastąpić bardzo drogi rosyjski gaz bardzo drogim norweskim gazem”. – Ale w dłuższej perspektywie chciałbym, żebyśmy nie płacili bardzo bogatym Norwegom za ich bardzo drogi gaz, a nawet jak on stanieje, też nie chcę, żebyśmy płacili za ich gaz – mówił.

Premier stwierdził, że to oznacza, iż „powinniśmy mieć w energetycznej podstawie elektrownie gazowe, elektrownie węglowe, włączane po to, żeby prąd był w momencie, kiedy nie możemy używać innych źródeł energii – odnawialnych źródeł energii”.

Mateusz Morawiecki podziękował minister klimatu i środowiska Annie Moskwie za „rozbudowany plan również tworzenia energetyki odnawialnej”. – Dzięki tej energetyce uniezależnimy się od ruskiej ropy, ruskiego gazu, ale także od innych państw, które dzisiaj nie stanowią żadnego zagrożenia i w przyszłości też nie będą stanowiły żadnego zagrożenia – wskazał. Dodał, że „nie chcemy kupować od nich drogich surowców”.

Szef rządu był pytany o koszty odejścia od rosyjskiego węgla, a także o to, że Polska – według informacji przekazanej przez rząd – podejmuje tę decyzję wbrew UE.

– Wzywaliśmy KE do zdecydowanego działania od pierwszych dni wojny. KE niestety nie podjęła tej decyzji, dlatego podejmujemy ją sami. (...) Jesteśmy zdecydowani, żeby przynajmniej w ten sposób pokazać KE, na czym polega zdecydowane, radyklane działanie; radyklane odejście od rosyjskiego węgla – odparł premier.

Odnosząc się do kosztów tego działania stwierdził, że nie muszą one być wyższe. – Węgiel z Australii, z RPA czy Kolumbii nie musi być droższy niż rosyjski. Te ceny nie muszą wcale uderzyć Polaków po portfelach. Będziemy robić wszystko, aby nie przełożyło się to w kolejnym sezonie – zapewnił.

Wojna na Ukrainie a głód w Ameryce Łacińskiej. Obawy ONZ

Spotęgowane przez rosyjski najazd zbrojny na Ukrainę zagrożenie niedożywieniem lub głodem milionów najuboższych mieszkańców Ameryki Południowej i...

zobacz więcej

Moskwa: Jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu


– Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich. Infrastruktura gazowa – zarówno ta infrastruktura przesyłu, infrastruktura magazynowania – w projekcie Baltic Pipe, ale tak samo w projekcie połączenia polsko-litewskiego, połączenia polsko-słowackiego, pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. przygotowani na tę dywersyfikację, w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała, że w Polsce istnieje obowiązek magazynowania gazu.

– Konsekwentnie napełniamy magazyny. Zawsze przed sezonem jesienno-zimowym nasze magazyny są pełne. Na dzisiaj to jest ponad 60 proc. W sytuacji jakiegokolwiek kryzysu jesteśmy gotowi je uruchomić i dostarczyć niezbędny gaz – powiedziała. Minister przekazała, że średni poziom magazynowania w państwach europejskich to ok. 20 proc. Jak dodała, w ostatnim roku wzrósł on do ok. 25 proc.

– Jesteśmy też gotowi do uniezależnienie się od ropy rosyjskiej. Jesteśmy gotowi również, jeżeli chodzi o magazynowanie. PERN w ostatnich latach, od 2015 do 2021, o 50 proc. zwiększył zarówno zdolność przyjmowania, jak i zdolność magazynowania ropy. Te wielkie i konsekwentne inwestycje pozwalają nam również w tym obszarze czuć się bezpiecznie – zapewniła szefowa resortu klimatu.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że z kolei import węgla z Rosji wyniósł w poprzednim roku 8 mln ton i konsekwentnie jest zmniejszany. – 2019 – to było 12 mln ton, konsekwentnie o milion mniej w poszczególnych latach, aż do 8 mln ton w poprzednim roku – to nie jest dużo. Przy 50 mln ton całości polskiego wydobycia jesteśmy w stanie szybko odejść od tego importu – zapewniła szefowa MKiŚ.

Przekazała, że „60 proc. tych 8 mln ton to są gospodarstwa indywidualne, 40 proc. – małe ciepłownie”. – Zwiększenie polskiego wydobycia, ale też import z Australii, RPA, Kanady, z innych kierunków zamorskich, w krótkim czasie pozwoli nam te zapasy uzupełnić – zapewniła minister klimatu i środowiska.

Finlandia wznawia połączenia kolejowe z Rosją. Po trzech dniach

W środę ponownie uruchomiony zostaje ruch towarowy w kierunku wschodnim – poinformował fiński narodowy przewoźnik kolejowy VR, który w niedzielę...

zobacz więcej

Obajtek: Zamówiliśmy około 28 tankowców z ropą, aby zabezpieczyć nasz system


Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że po inwazji Rosji na Ukrainę PKN Orlen zamówił około 28 tankowców z ropą, aby uniezależnić polski system od ropy rosyjskiej.

– Dostosowaliśmy nasze rafinerie, by można było dobrać taki koszyk gatunków ropy, by one były jak najbardziej optymalne do zastosowania w naszych rafineriach i to udało się nam zrobić. Po wybuchu wojny zamówiliśmy około 28 tankowców, które zabezpieczają w pełni nasz system – powiedział Obajtek.

– Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i realizujemy go bardzo mocno i bardzo konsekwentnie. Już od paru lat prowadzimy bardzo intensywny proces dywersyfikacji – podkreślił.

Przypomniał, że jeżeli chodzi o należącą do Orlenu rafinerię na Litwie w Możejkach, która była zaopatrzona w ropę naftową z kierunku wschodniego, to już obecnie ropa przez nią przerabiana pochodzi z innych kierunków niż wschodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej