RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Majątki podmiotów wspierających Rosję – ostry projekt ustawy rządu [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków będzie podlegało sankcjom karnym i finansowym. Listę podmiotów prowadził będzie szef MSWiA; będzie miała charakter publiczny.

Polska zamroziła już 160 mln zł aktywów rosyjskich

Kwota dotychczas zamrożonych w Polsce rosyjskich aktywów finansowych to 160 mln zł – ujawnił wiceminister finansów Sebastian Skuza. Dodał, że...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Dzisiaj Rada Ministrów zdecydowała się, aby przyjąć kolejny pakiet rozwiązań, który umożliwi podejmowanie działań w zakresie mrożenia funduszy na terenie Polski. Ten projekt ustawy zakłada, że będziemy blokować majątki podmiotów, które przyczyniają się do wspierania rosyjskiej inwazji na niepodległa Ukrainę – przekazał Müller.

Jak tłumaczył, chodzi o stworzenie wykazów odrębnych od tych zawartych w rozporządzeniach unijnych.

– W ten sposób będziemy mogli podejmować działania, które mrożą rożnego rodzaju fundusze, m.in. gotówkę, czeki, przekazy pieniężne, depozyty , wszystkie takie fundusze, które mogą być używane do wspierania działań Federacji Rosyjskiej. Możliwe będzie również mrożenie zasobów gospodarczych, będzie to dotyczyło zarówno aktywów materialnych, jak i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych – mówił rzecznik rządu.

Müller poinformował, że niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków będzie podlegało sankcjom karnym i finansowym. Dodał, że kara - dla podmiotów, które się nie zastosują do tego typu działań - będzie wynosiła nawet 20 mln zł.

– Jednocześnie chciałbym jeszcze raz na podkreślić - my mówimy o mrożeniu aktywów. Do konfiskaty majątków, do konfiskaty tych zasobów, które będą mrożone, niezbędna jest zmiana konstytucji, o której wcześniej wspominaliśmy, ale ten czas mrożenia zabezpieczy te majątki przed tym, aby właśnie później, po zmianach przepisów konstytucyjnych można było podjąć dalsze działania - powiedział.

Jak ocenił, decyzja ta idzie dalej niż dotychczasowe sankcje unijne. – Jak wiemy, tego typu rozwiązania wymagają jednomyślności, natomiast tutaj, ze względu na powołanie się na klauzulę bezpieczeństwa, podejmujemy działania o charakterze krajowym – powiedział Müller.

Listę podmiotów prowadził będzie szef MSWiA i będzie miała charakter publiczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej