RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Francja łamała unijne prawo? Milionowe kontrakty z Rosją

Emmanuel Macron i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Emmanuel Macron i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Dostawy broni z Francji do Rosji były sprzeczne z zasadami przyjętymi przez UE; odpowiedzialnymi za kontynuowanie dostaw w czasie trwania embarga były rządy i premierzy za czasów prezydentów Francois Hollande'a i Emmanuela Macrona – uważa autorka śledztwa dziennikarskiego na temat tych dostaw z portalu i NGO Disclose Ariane Lavrilleux.

Dyrektor Auchan: Będziemy kontynuować działalność w Rosji

Po inwazji Rosji na Ukrainę setki firm opuściło rosyjski rynek. Jak tłumaczą, nie chcą przykładać ręki do finansowania armii mordującej kobiety i...

zobacz więcej

– Pracujemy nadal nad tematem dostaw broni z Francji do Rosji, ale rząd Francji nie ujawnia żadnych informacji – mówi Lavrilleux.

Ministerstwo sił zbrojnych i prezydent Emmanuel Macron przyznali, że takie dostawy broni były realizowane. Odbieramy to jako sukces naszego śledztwa. Decyzje w kwestii sprzedaży broni są podejmowane za zamkniętymi drzwiami, nie jest o nich informowana ani opinia publiczna, ani deputowani. Nasze publikacje sprawiły, że mamy do czynienia z początkiem demokratycznej debaty na ten temat – uważa Lavrilleux.

Zobacz także:   Ukraińcy oburzeni. Francja: Firmy nie mają obowiązku wycofania się z Rosji

– Deputowani wprawdzie mają dostęp do corocznych raportów, w których są informacje, że Francja dostarczała broń do Rosji w latach 2014-20, ale w raportach nie wymienia się, o jaki typ broni chodzi. Ani deputowani, ani francuskie media nie zadawały rządowi pytań w tej kwestii – podkreśla dziennikarka.

Disclose kwestionuje legalność dostaw broni z Francji do objętej embargiem Rosji nawet tych podpisanych przed sierpniem 2014 r., na co powołują się francuskie władze, broniąc się przed zarzutami o łamaniu prawa. Disclose wskazuje jednak, że Unia Europejska w 2008 r. zdecydowała, aby nie dostarczać broni do krajów, w których może dochodzić do zaostrzenia lub przedłużania konfliktów militarnych.

Zobacz także:   Ukraiński dziennikarz: Może Macron lubi słuchać schizofrenicznych urojeń Putina

– W 2014 r. w Ukrainie był już konflikt zbrojny. Zatem dostawy broni były sprzeczne z zasadami przyjętymi przez UE – podkreśla Lavrilleux.

Rosyjskie czołgi z francuskim osprzętem


Pytana o to, kto jest odpowiedzialny za podtrzymanie kontraktów na dostawę broni francuskich firm do Rosji w czasie embarga, Lavrilleux wyjaśnia, że odpowiedzialność ponosi francuski rząd.

Francja chce sprzedać Rosji udziały w fabryce turbin atomowych

Francuski dziennik „Le Figaro” alarmuje o planach przekazania 20 proc. udziałów w firmie produkującej turbiny atomowe. Udziały miałby przejąć...

zobacz więcej

To była końcówka prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, następnie kadencja prezydenta Francois Hollande'a oraz Emmanuela Macrona. Firmy, które chcą eksportować broń, potrzebują zgody międzyresortowej ministrów gospodarki, sił zbrojnych i spraw zagranicznych. Ostatnią instancją podejmująca decyzje jest zawsze premier – tłumaczy Lavrilleux.

– Czołgi T-72, T-90, śmigłowce Ka-52 są używane w wojnie na Ukrainie. Część z nich jest wyposażona w broń i osprzęt francuski. Oczywiście nie wiemy, które. Ustaliliśmy, że rosyjski czołg używany w 2014 r. w Donbasie miał w środku sprzęt firmy Thales. Zatem mieliśmy dostawy przed 2014 r. i mamy dostawy broni po 2015 r. – podkreśla dziennikarka.

Zobacz także:   10 państw UE sprzedawało Rosji broń mimo embarga. Na czele Niemcy i Francja

– Koncern Safran poinformował nas, że po inwazji na Ukrainę zawieszono wszystkie kontrakty z Rosją – podaje Lavrilleux.

Zapytana o lobbing i infiltrację rosyjską we Francji, Lavrilleux stwierdziła, że: „Rosja wywiera wpływ na polityków francuskich i francuskie firmy”.

– Możemy mówić o takich wpływach. Wymienię byłego premiera Francoisa Fillona, który pracował dla rosyjskich koncernów, czy dawnego szefa koncernu EDF, który miał związki z Rosatomem. Rosja współfinansuje też partie skrajnie prawicowe we Francji – zauważa Lavrilleux.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej