RAPORT

Pogarda

Kreml przenosi wagnerowców na Ukrainę. „Z powodu ciężkich strat”

Rosjanie ponoszą na Ukrainie ciężkie straty (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosjanie ponoszą na Ukrainie ciężkie straty (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupa Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy. Oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

„Irpień został wyzwolony”. Jest nazywany jedną z bram Kijowa

Irpień to jedna z bram do stolicy Ukrainy. Miejscowość położona jest około 20 kilometrów od centrum miasta. Jednocześnie pojawiają się kolejne...

zobacz więcej

„Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera wysłała swoje siły na wschodnią Ukrainę. Oczekuje się, że do działań bojowych zostanie skierowanych ponad 1000 najemników, w tym wyżsi rangą przywódcy organizacji” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

„Z powodu ciężkich strat i w dużej mierze zatrzymanej inwazji Rosja została najprawdopodobniej zmuszona do zmiany priorytetów dotyczących personelu Grupy Wagnera i skierowania go na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i Syrii” – wskazano.

Grupa Wagnera to powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym prywatna firma działająca w bliskiej współpracy z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. Priorytetem działalności grupy jest ochrona interesów Kremla. Najemnicy są oskarżani o dokonywanie zbrodni wojennych.

W ubiegłym roku Unia Europejska nałożyła sankcje na Grupę Wagnera i oskarżyła ją o podsycanie przemocy, grabież zasobów naturalnych i destabilizowanie krajów na całym świecie. Zdaniem rosyjskiego dyktatora Putina zarówno Grupa Wagnera, jak i inne prywatne firmy wojskowe nie reprezentują rządu rosyjskiego, nie są przez niego opłacane i mogą funkcjonować, o ile nie łamią prawa w Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej