RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zamach na Romana Abramowicza? Gdy wręczył kartkę Putinowi, ten „wpadł w furię”

Od lewej: Roman Abramowicz i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Od lewej: Roman Abramowicz i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Dwóch ukraińskich negocjatorów i rosyjski miliarder Roman Abramowicz cierpią, mają objawy otrucia – informuje „Wall Street Journal”. Jak czytamy, wszystko wskazuje na użycie broni chemicznej. Doniesienia potwierdzają dziennikarze śledczy z grupy Bellingcat. Wcześniej media informowały, że oligarcha uczestniczył w negocjacjach między władzami Ukrainy i Rosji. Brytyjski „The Times” twierdzi, że Abramowicz osobiście przekazał Putinowi odręczną notatkę od Zełenskiego, z powodu której rosyjski prezydent „wpadł w furię”.

Brytyjski generał: Putin wie, że nie zdoła zmienić władz na Ukrainie

Rosja musi zrezygnować z planów zmiany władz na Ukrainie i prezydent Władimir Putin zdaje sobie z tego sprawę – uważa były dowódca brytyjskiego...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Według „WSJ” Abramowicz, który – jak twierdzą dziennikarze amerykańskiego dziennika – pośredniczył w rozmowach, a także dwóch członków ukraińskiego zespołu, w tym poseł Rustem Umerow, doświadczyło po spotkaniach objawów takich jak zaczerwienienie oczu, bolesne łzawienie i łuszczenie skóry na rękach i twarzy.

„Objawy są zgodne z użyciem broni chemicznej”


Wszyscy przeżyli i wrócili do zdrowia. Ofiary oskarżają o to przedstawicieli Kremla przeciwnych negocjacjom – czytamy.

Bellingcat podał z kolei, że miało to miejsce po spotkaniach 3-4 marca, a objawy mogą wskazywać na użycie broni chemicznej. Z dziennikarskiego śledztwa brytyjskiego „Guardiana” i kolektywu dziennikarzy śledczych Organized Crime and Corruption Reporting Project wynika, że Abramowicz posiada w Wielkiej Brytanii 70 domów, budynków i działek. Wśród jego nieruchomości jest też mieszkanie na Eaton Square, nieopodal Pałacu Buckingham.

Kulisy negocjacji Zełenski–Abramowicz–Putin


Niedawno „WSJ” donosił, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał poprosić administrację USA, by wstrzymała się z obejmowaniem sankcjami oligarchy Romana Abramowicza. Zełenski miał to motywować przydatnością Abramowicza w rozmowach pokojowych z władzami Rosji.

Czy rosyjski miliarder okazał się – jak liczył Zełenski – „ważnym pośrednikiem” w rozmowach z Kremlem? Tego nie wiadomo, ale inny brytyjski dziennik, „The Times”, informował, że Abramowicz ostatnio spotkał się z Władimirem Putinem i wręczył mu odręczną notatkę od ukraińskiego prezydenta, w której ten zawarł swoje stanowisko negocjacyjne.

Putin „wpadł w furię”, gdy odczytał wiadomość od Zełenskiego. „Powiedz mu, że ich zmiażdżę” – miał powiedzieć przywódca Kremla, jak opisuje „The Times”.

Zobacz także: Tak Rosjanie chcą uderzyć w Ukrainę. Anonymous ujawnili przechwycony rozkaz

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej