RAPORT

Pogarda

Błaszczak: Nasz cel to 300 tys. żołnierzy w Wojsku Polskim [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Soboń o słowach Grodzkiego: Daje pożywkę rosyjskiej propagandzie

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki twierdzi, że polski rząd finansuje zbrodniczy reżim Władimira Putina i przyczynia się do mordowania Ukraińców. –...

zobacz więcej

Szef MON otwierając w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie konferencję „Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego” podkreślił, że fundament, na którym rząd buduje zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, zawarty jest właśnie w ustawie o obronie ojczyzny.

– Będziemy dozbrajać Wojsko Polskie, wyposażać je w najnowocześniejszy sprzęt, najnowocześniejsze uzbrojenie, ale będziemy także rozwijać liczebnie Wojsko Polskie – mówił Błaszczak.

– Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – podkreślił szef MON.

Błaszczak o liczebności Wojska Polskiego


Zwrócił uwagę, że wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, pokazuje, że kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych są słuszne.

„Mały protest” Sikorskiego. Chodzi o przemówienie Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Polsce. W sobotę amerykański przywódca wystąpił na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na...

zobacz więcej

– Mieliśmy rację co do tego typu uzbrojenia, co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze niż jest dotychczas – zaznaczył Błaszczak.

Minister przypomniał, że w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią tureckie drony uderzeniowe Bayraktar. Dodał, że w przyszłym roku na wyposażenie WP trafią też rakiety HIMARS o zasięgu do 300 km.

Błaszczak przypomniał też, że już w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią zestawy obrony powietrznej Patriot.

– To zadania, które możemy wypełnić dzięki ustawie (o obronie ojczyzny), dzięki mechanizmowi finansowemu, który jest w tej ustawie zawarty – wskazał minister.

Od początku wojny z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 350 tys. osób

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze SG...

zobacz więcej

Nowe zadania - nowi odpowiedzialni


Minister Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. bryg. Artura Dębczaka do wykonywania zadań służbowych w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych; będzie on odpowiedzialny za zapewnienie systemu logistycznego dla zwiększonej liczby żołnierzy po wprowadzeniu dobrowolnej służby wojskowej – przekazało MON.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest jednostką organizacyjną, na której spoczywa odpowiedzialność za wsparcie logistyczne polskich żołnierzy w kraju i za granicą. Jego formowanie rozpoczęto w październiku 2006 r., a pełną gotowość do działania osiągnął 1 stycznia 2008 r.

Od dnia 23 grudnia 2018 r. został podporządkowany bezpośrednio szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej