RAPORT

Wojna na Ukrainie

Psy w służbie człowiekowi #PolskaToWięcej

Psy to zwierzęta domowe, które charakteryzują się niesamowitym przywiązaniem do właściciela, wyjątkowym oddaniem ale również wielką chęcią do pracy. Ta cecha to podstawa przy służbie człowiekowi jaką jest bycie psem przewodnikiem.

Grają w „nogę” jedną nogą. Amp futbol #PolskaToWięcej

Zagrać w nogę bez nogi? Nie ma problemu, wystarczy tylko jedna. Poznajcie amp futbol, czyli rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez zawodników po...

zobacz więcej

Pies przewodnik w wielu sytuacjach życia codziennego zastępuje ludzkie zmysły, takie jak wzrok czy dotyk. To dzięki ich pracy osoby niewidome lub z przewlekłymi chorobami mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Droga do miana psa przewodnika nie jest jednak taka prosta. Pies musi wykazywać się odpowiednimi cechami, przejść długie szkolenie a także rozumieć, że praca to nie zabawa.

Selekcja rasowa


Czy wszystkie rasy psów nadają się do pracy przewodnika? Tak, jednak istnieją rasy, którym bycie przewodnikiem przychodzi łatwiej. Z tego powodu prym w tego rodzaju pracy wiodą labradory, które są psami łagodnymi, inteligentnymi oraz bardzo chętnymi do nauki. Zdarzają się również owczarki niemieckie, border collie oraz rasy typu golden retriver.

Jak wygląda szkolenie psów przewodników?


Szkolenie psa przewodnika jest procesem stosunkowo długim. Podstawowe szkolenie trwa dwa lata i w żadnym wypadku nie można go przyśpieszyć. Polega ono w zdecydowanej większości na oswajaniu psa z komendami, które w przyszłości ułatwią osobie niewidomej współpracę z psem. W trakcie szkolenia psy uczą się przechodzić przez jezdnię oraz rozróżniania przejść z sygnalizacją i bez. Wielokrotnie są wprowadzane i sprowadzane ze schodów, wskazują drzwi oraz przejścia dla pieszych, a także uczą się sygnalizacji zdarzeń nietypowych. Następnym etapem jest wytworzenie więzi między psem a jego nowym właścicielem.

Karting, czyli przedsionek do motorsportu #PolskaToWięcej

Początki tego sportu datuje się na drugą połowę lat 50., a jego inicjatorami byli amerykańscy piloci, którzy wykorzystując elementy samolotów,...

zobacz więcej

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pies wart tyle co dobre używane auto


Pies przewodnik nie jest tani. Wszystko za sprawą długiego i kosztownego szkolenia, które kosztuje około 30 tyś zł. Mimo tak dużych kosztów, osoby niewidome często korzystają z pomocy najwierniejszych towarzyszy człowieka. Z pomocą osobom potrzebującym psiego przewodnika przychodzi Polski Związek Niewidomych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Należy zgłosić zapotrzebowanie na takiego psa a następnie uzbroić się w cierpliwość.

Pies przewodnik na służbie całą dobę


Psi przewodnicy poświęcają swoje życie na służbę dla swojego właściciela. Tak jak osobie pełnosprawnej zmysły są niezbędne do codziennego życia, tak osobie niewidomej potrzebny jest pies. Ważne jest w takim razie pamiętać, że mimo całego swojego uroku, nie należy zaczepiać psa prowadzącego osobę niepełnosprawną. Nawet w sytuacji, w której osoba niewidoma siedzi a jej pies odpoczywa obok niej. To co dla nas może wyglądać na przerwę w pracy w rzeczywistości może być dalej ciężką pracą. Mimo tego psi przewodnicy mają czas na zabawę. Wiele psów uczonych jest odpowiednich zachowań adekwatnie do swojego ubioru. Gdy pies ma założone szelki jest przewodnikiem niczym żołnierz w mundurze. Gdy szelek nie ma odbiera sygnał, że jest to czas wolny dla niego. Mimo tego jest zawsze w gotowości, żeby pomóc swojemu właścicielowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej