RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ambasador USA: Wizyta prezydenta Bidena potwierdziła silne partnerstwo z Polską

Prezydent USA Joe Biden złożył w Polsce wizytę (fot. PAP/Marcin Obara)
Prezydent USA Joe Biden złożył w Polsce wizytę (fot. PAP/Marcin Obara)

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce potwierdziła silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską - stwierdził w niedzielę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

„Wizyta Prezydenta Bidena w Polsce potwierdziła, jak silne jest partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Amerykanie pracują ramię w ramię z Polakami, stawiając czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Mr. President @POTUS, thank you for this important visit” – napisał na Twitterze amerykański dyplomata.

Prezydent USA o Putinie: To rzeźnik

Jest rzeźnikiem – powiedział prezydent USA Joe Biden, pytany o działania prezydenta Rosji Władimira Putina. Biden spotkał się z uchodźcami z...

zobacz więcej

Prezydent Stanów Zjednoczonych przebywał w Polsce w piątek i sobotę. W programie jego wizyty znalazły się m.in. rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą oraz spotkanie z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i szefem resortu obrony Ołeksijem Reznikowem. Biden spotkał się ze stacjonującymi w Polsce amerykańskimi żołnierzami i odwiedził też miejsce, gdzie udzielane jest wsparcie uchodźcom z Ukrainy.

Podczas sobotniego wieczornego wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Biden mówił m.in., że wojna w Ukrainie jest strategiczną porażką Rosji, a Zachód jest silniejszy i bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek.

Podkreślał, że obrona w ramach art.5 każdej piędzi terytorium NATO to święty obowiązek. Stwierdził też m.in., że Europa musi zakończyć swoją zależność od paliw kopalnych Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent USA na Zamku Królewskim: Nie lękajcie się!

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej