RAPORT

Pogarda

Polskie autobusy będą wozić lwowian; zastąpią te przekazane wojsku

To nie koniec tego rodzaju pomocy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
To nie koniec tego rodzaju pomocy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

We Lwowie w piątek odbyła się prezentacja autobusów, jakie miasto otrzymało w darze od polskich władz samorządowych. Autobusy mają służyć mieszkańcom Lwowa i zastąpić te, które zostały zabrane przez wojsko lub służą do transportu uchodźców.

Każdy może pomóc Ukraińcom, choćby SMS-em [WIDEO]

Wojna rozbiła świat Ukraińców, roztrzaskała ich domy i serca. Odebrała wszystko. Teraz my wszyscy zdajemy egzamin z człowieczeństwa – niesiemy...

zobacz więcej

Miasto Lwów otrzymało pojazdy od polskich władz samorządowych. Pojazdy przekazały m.in. Katowice, Tychy, Sosnowiec, Świerklaniec i Kraków. Wszystkie autokary przeszły przeglądy techniczne.

W sumie przekazanych zostało dwadzieścia autobusów. Na specjalnym briefingu dla dziennikarzy na terenie lwowskiego dworca autobusowego zaprezentowano trzy.

– Nasze miejskie autobusy są używane przez wojsko i do przewożenia uchodźców, więc te otrzymane w darze od Polaków bardzo nam się przydadzą, bo posłużą do przewozu obywateli miasta – powiedział na briefingu Oleh Zabaryło, szef departamentu komunikacji miejskiej w lwowskim magistracie.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni burmistrzom takich miast jak Kraków, Katowice, Sosnowiec, Tychy, Jaworzno, Świerklaniec, które przekazały autobusy – mówił.

Dodał, że władze Lwowa są w kontakcie z władzami również takich miast jak Gdańsk, Gdynia, Białystok i Płock i mają otrzymać cztery dodatkowe autobusy jeszcze z tych miast. Autobusy, jak mówił, są nowoczesne i potrzebują tylko niewielkiego dostosowania do ukraińskich wymogów.

– Jeszcze raz chcielibyśmy przekazać naszą wdzięczność naszym polskim partnerom, bo te autobusy nam są bardzo potrzebne – zaznaczył Zabaryło.

Przekazanie autobusów to odpowiedź polskich miast na słowa mera Lwowa, który 11 marca br. zaapelował o pomoc w tym zakresie. Andrij Sadowy podczas spotkania ze Związkiem Miast Polskich podkreślił, że miasto potrzebuje autobusów do transportu uchodźców, leków i artykułów żywnościowych.

Większość autobusów, które jeździły dotąd po Lwowie, wysłano na wschód kraju. Służą one przede wszystkim do transportu uchodźców lub żołnierzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej