RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polityk PO uniknie procesu? Adamowicz ponad roku nie stawia się w sądzie

Najnowsze

Popularne

Od ponad trzynastu miesięcy w sprawie Magdaleny Adamowicz udało się przeprowadzić zaledwie trzy rozprawy. Oskarżona nie stawia się w sądzie, przedstawia zwolnienia lekarskie albo dokumenty poświadczające niezdolność do uczestnictwa w rozprawie. Sędzia Julia Kuciel prowadząca tę sprawę, w przeszłości pojawiała się na tych samych manifestacjach, co m.in. Paweł Adamowicz (mąż oskarżonej), Lech Wałęsa czy politycy PO. Czy proces uda się dokończyć przed terminem przedawnienia?

Kiedy Magdalena Adamowicz stanie przed sądem? Odwołany kolejny termin rozprawy

W lutym 2021 roku w Sądzie Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz, która została oskarżona o nieprawidłowości w zeznaniach...

zobacz więcej

„Magdalena Adamowicz uwielbia wzniosłe przemowy o obronie demokracji, praworządności itd. Wiecie, że w jej procesie spadło już 14 terminów, bo Pani poseł jest »chora«. Jednocześnie prowadzi ożywioną działalność polityczną i zawodową” – napisał na Twitterze Płażyński.

Ocenił także postawę europosłanki: „Kpina z państwa polskiego, dobrych obyczajów i zwykłej uczciwości. Pani poseł stawia się ponad prawem, regułami demokracji, zaprzecza pojęciu praworządności.

Okazuje też wyższość wobec zwykłych Polaków – przeciętny Kowalski nie miałby szans na takie traktowanie przez sąd” – dodał.

Parlament Europejski zgodził się na uchylenie immunitetu Cimoszewiczowi

Parlament Europejski zgodził się na uchylenie immunitetu europosłowi Koalicji Europejskiej Włodzimierzowi Cimoszewiczowi. Sprawa ma związek z...

zobacz więcej

O co oskarżona jest Magdalena Adamowicz?Proces Magdaleny Adamowicz rozpoczął się 22 lutego 2021 roku.

Na pierwszej z rozpraw zdołała złożyć część wyjaśnień. Co powiedziała? O tym pisaliśmy TUTAJ.

Europosłanka jest oskarżona o nieujawnienie w zeznaniach podatkowych za lata 2011–2012 ponad 400 tys. zł oraz brak rozliczania dochodów pochodzących z wynajmu mieszkań, a tym samym uszczuplenia w podatku dochodowym sięgającego 120 tys. zł.

Sprawa stoi w miejscu, bo od trzynastu miesięcy odbyły się zaledwie trzy rozprawy. Jak podał Płażyński 14 terminów spadło z wokandy. Część z nich wyliczył TVP Gdańsk.

Rozprawy 19, 26, 31 marca, 23 czerwca 2021 roku zostały odwołane. Z kolei 21 lipca i 28 września 2021 roku Adamowicz nie stawiła się w sądzie, więc sąd nie mógł przeprowadzić żadnych czynności.

Sądzi sprawę Magdaleny Adamowicz. Wcześniej protestowała z Pawłem Adamowiczem

W Gdańsku ruszył proces Magdaleny Adamowicz. Co ciekawe, sędzia Julia Kuciel prowadząca tę sprawę, w przeszłości pojawiała się na tych samych...

zobacz więcej

29 października 2021 roku, 12 stycznia, 2 i 9 lutego 2022 roku rozprawy nie doszły do skutku z powodu kwarantanny i choroby Adamowicz i sędzi Julii Kuciel.

Co jeszcze bardziej bulwersujące 17 stycznia 2022 roku do sądu wpłynęło zaświadczenie od biegłego lekarza sądowego, które stwierdza niezdolność oskarżonej do udziału w rozprawach do 25 kwietnia, czyli na trzy miesiące w przód.

Prokurator złożył wniosek o ponowne sprawdzenie stanu zdrowia oskarżonej 16 lutego – sąd przychylił się do niego po niemal miesiącu – 11 marca i wyznaczył termin – na 30 kwietnia, czyli de facto po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Adamowicz przesłała do sądu zwolnienie lekarskie. Co robiła w tym czasie?


Tymczasem Magdalena Adamowicz, jak gdyby nigdy nic bierze czynny udział w życiu publicznym. 10 marca Adamowicz zagłosowała za rezolucją PE wzywającą do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w budżecie UE.

Oświadczenie Magdaleny Adamowicz. Jaki ma majątek?

Magdalena Adamowicz jest właścicielką pięciu mieszkań, ma oszczędności w kilku walutach i spłaca trzy kredyty – tak wynika z jej oświadczenia...

zobacz więcej

18 marca 2022 roku wzięła udział w międzynarodowej konferencji o wolnych mediach w Europejskich Centrum Solidarności.

To wszystko działo się w okresie, kiedy na podstawie zaświadczenia lekarskiego miała być niezdolna do uczestnictwa w rozprawie, w której jest oskarżona.

„Do tej pory odbyły się trzy rozprawy, a na dokończenie procesu w dwóch instancjach pozostało jedenaście miesięcy; nawet jeśli uda się doprowadzić do wyroku w pierwszej instancji zostaje jeszcze druga. A czas w tym konkretnym przypadku działa na korzyść Magdaleny Adamowicz, bo termin przedawnienia mija 14 lutego 2023 roku” – alarmuje TVP Gdańsk.

Jeżeli proces do tego czasu nie zakończy się w dwóch instancjach, sąd po prostu umorzy postępowanie, a sprawa się zakończy bez żadnego wyroku.

Dlaczego proces stoi w martwym punkcie? Sąd nie może kontynuować rozprawy pod nieobecność chorej oskarżonej, ponieważ nie skończyła składać wyjaśnień, a świadków można przesłuchać dopiero po jej wysłuchaniu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej