RAPORT

Pogarda

Poświęcenie Rosji i Ukrainy Matce Bożej. Fatima modli się o pokój

Figura Matki Bożej Fatimskiej (fot. Shutterstock/Sidney de Almeida)
Figura Matki Bożej Fatimskiej (fot. Shutterstock/Sidney de Almeida)

Najnowsze

Popularne

O godz. 17 papież Franciszek w bazylice św. Piotra w Watykanie dokona aktu konsekracji Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W Fatimie o godz. 16 czasu portugalskiego uczyni to samo wysłannik papieski, kard. Konrad Krajewski. W tym portugalskim mieście wierni już w czwartek wieczorem rozpoczęli czuwanie modlitewne. W jego prowadzenie zaangażowała się młodzież.

Franciszek: Na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez; to nie jest zwykła operacja wojskowa

Nie wolno nam dialogować z pokusą, nie wolno nam zapadać w ten sen sumienia, który każe nam mówić: „przecież to nic poważnego, wszyscy tak czynią”....

zobacz więcej

Dzień przed aktem poświęcenia Rosji i Ukrainie Niepokalanemu Sercu Maryi w Fatimie modlitwę o pokój rozpoczęto w kaplicy objawień. Wierni modlili się o pokój, odmawiają różaniec, a następnie uczestnicząc w procesji za krzyżem i figurą Matki Bożej.

Później siedem grup – w tym diecezjalne duszpasterstwo młodzieżowe Missão País (misje krajowe), szkoły katolickie – prowadziło nocne czuwanie modlitewne w bazylice Matki Bożej Różańcowej. Zakończyło się ono o godz. 5 czasu portugalskiego.

O godz. 17 papież Franciszek dokona aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w bazylice św. Piotra w Watykanie podczas nabożeństwa pokutnego. W kaplicy objawień w Fatimie to samo uczyni jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski. Do Portugalii przyjechał on już w czwartek. Spotkał się z patriarchą Lizbony kard. Manuelem Clemente.

Zobacz także: Papież podziękował Polakom za pomoc dla Ukraińców


Jak wskazał polski duchowny podczas briefingu prasowego, modlitwę konsekracji przygotował papież.

– To wszystko pochodzi z tekstu zawierzenia, który przygotował Ojciec Święty – wyjaśniał kard. Krajewski. Jak dodał, „tekst jest bardzo bogaty”. – Myślę, że został zredagowany podczas modlitwy. Nie chciałbym więc go komentować. Dzisiaj na świecie używamy wiele słów – można powiedzieć „bombardowanie słów” – mówił wysłannik papieski, tłumacząc, dlaczego nie chce wyjaśniać aktu poświęcenia.

Wysłannik papieski powiedział też, że „jego podróż jest bardzo cicha i trochę smutna”.

– Byłem na Ukrainie. Widziałem, co się tam dzieje, więc przywożę też ten obraz tego umęczonego ludu na Ukrainie. Pozostawiamy ten gest zawierzenia, ponieważ cały świat się zjednoczy; wszyscy biskupi na świecie tego samego dnia, o tej samej porze dokonają tej konsekracji Niepokalanemu Sercu Maryi – powiedział purpurat portugalskim mediom katolickim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej