RAPORT

Pogarda

Orędzie prezydenta. „Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki”

Najnowsze

Popularne

Nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę; potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie – powiedział w czwartek w orędziu prezydent Andrzej Duda. Wskazał też, że „wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce w tym trudnym czasie, to ważny sygnał potwierdzający strategicznie ważne relacje polsko-amerykańskie”. – W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. (...) Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych – powiedział Duda.

Morawiecki po rozmowie z Blinkenem: Priorytetem wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Rozmawialiśmy o tym, by sankcje były szczelne; żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT – powiedział na konferencji...

zobacz więcej

– Dokładnie miesiąc temu – 24 lutego – Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pokazują całemu swiatu, czym jest prawdziwa odwaga i męstwo – powiedział prezydent w czwartkowym orędziu.

Podkreślił, że „rosyjska agresja doprowadziła do największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej”. – Jako prezydent Rzeczypospolitej konsekwentnie zabiegam na arenie międzynarodowej o wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, a także o jeszcze większe wsparcie dla walczącej Ukrainy – zaznaczył.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Podkreślił, że temu poświęcony był czwartkowy nadzwyczajny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli z udziałem prezydenta USA Joe Bidena.

Zobacz także: Prezydent z szefem NATO o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki


– Polskie stanowisko jest jednoznaczne: uważamy, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie, zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i infrastrukturę – oświadczył prezydent. Jak ocenił, czwartkowy szczyt NATO „to kolejny krok wzmacniający wschodnią flankę NATO”.

Biały Dom: W piątek prezydent Biden odwiedzi Polskę

Prezydent USA Joe Biden w piątek odwiedzi Warszawę i spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą - podał w niedzielę w nocy Biały Dom. Tematem...

zobacz więcej

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Prezydent, odnosząc się w orędziu do rozpoczynającej się w piątek wizyty amerykańskiego przywódcy w Polsce podkreślił, że obecność prezydenta USA w naszym kraju „w tym trudnym czasie, to niezwykle ważny sygnał potwierdzający strategicznie ważne relacje polsko-amerykańskie”.

Andrzej Duda zaznaczył, że polsko-amerykański sojusz jest silny, niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu i niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce. – Jest silny, ponieważ zbudowany jest na wspólnie wyznawanych wartościach, wolności i demokracji – podkreślił prezydent. – W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych – powiedział Duda.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Prezydent przypomniał również w swym wystąpieniu, że w czwartek – 24 marca – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Podkreślił, że święto to upamiętnia tych, „którzy w najmroczniejszych czasach Zagłady pokazali, co to znaczy prawdziwe człowieczeństwo”.

120. rocznica urodzin rotmistrza. Kim był Witold Pilecki?

Dziś 120. rocznica urodzin rotmistrza.

zobacz więcej

Jak mówił, upamiętnia zarówno tych bezimiennych, jak i osoby znane z imienia i nazwiska. – Jak rodzina Ulmów – bestialsko zamordowana przez niemieckich oprawców za ukrywanie Żydów, jak rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do obozu w Auschwitz, jak Jan Karski – emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który zrobił wszystko, by świat poznał prawdę o Holokauście, jak Irena Sendlerowa, która uratowała tysiące żydowskich dzieci – wyliczał.

– Pamięć o bohaterstwie Polaków w trakcie II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich powodem do dumy, ale niech będzie też dla nas inspiracją w tym trudnym czasie, w którym koszmar wojny powrócił do Europy – powiedział prezydent.

Zobacz także: „Zawołani po imieniu”. Antoni Kenigsman zginął, bo ratował Żydów


Jak mówił, obecnie każdego dnia rosyjskie bomby i rakiety spadają na domy mieszkalne, szpitale i szkoły, a już ponad 3,5 mln obywateli Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swej ojczyzny, stali się uchodźcami. Prezydent podkreślił, że ponad 2 mln osób z Ukrainy - w zdecydowanej większości kobiety i dzieci – uciekło przed wojną do Polski.

Ponad dwa miliony uchodźców z Ukrainy w Polsce

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 041 391 osób – poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. W piątek funkcjonariusze odprawili 42,7...

zobacz więcej

– Polska przyjęła przez ostatni miesiąc więcej uchodźców niż trafiło do całej UE w trakcie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Jako państwo i społeczeństwo wspaniale zdajemy egzamin z prawdziwej solidarności – zaznaczył prezydent.

Jak ocenił, wyzwanie, z którym się mierzymy, „jest bez precedensu”. – Dlatego jako władze Rzeczypospolitej rozmawiamy o bardzo konkretnym wsparciu dla Polski, zarówno ze strony UE, jak i poszczególnych państw i organizacji międzynarodowych – powiedział Duda.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Świat z podziwem patrzy na to, jak Polska, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc uchodźcom. Przewódcy państw i międzynarodowych organizacji, z którymi rozmawiam, wyrażają wielkie uznanie dla naszej postawy i dziękują za to, co robimy. Dlatego, jako prezydent Rzeczypospolitej, chciałbym wszystkim państwu powiedzieć: dziękuję za to z całego serca. Za to wielkie dobro, które okazujecie. Jesteście wielcy. Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina. Niech żyje Polska – powiedział prezydent na koniec orędzia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej