Nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę; potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie – powiedział w czwartek w orędziu prezydent Andrzej Duda. Wskazał też, że „wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce w tym trudnym czasie, to ważny sygnał potwierdzający strategicznie ważne relacje polsko-amerykańskie”. – W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. (...) Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych – powiedział Duda.
Rozmawialiśmy o tym, by sankcje były szczelne; żeby nie było banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT – powiedział na konferencji...
zobacz więcej
– Dokładnie miesiąc temu – 24 lutego – Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pokazują całemu swiatu, czym jest prawdziwa odwaga i męstwo – powiedział prezydent w czwartkowym orędziu.
Podkreślił, że „rosyjska agresja doprowadziła do największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej”. – Jako prezydent Rzeczypospolitej konsekwentnie zabiegam na arenie międzynarodowej o wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, a także o jeszcze większe wsparcie dla walczącej Ukrainy – zaznaczył.
Zobacz także: Prezydent z szefem NATO o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki
Prezydent USA Joe Biden w piątek odwiedzi Warszawę i spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą - podał w niedzielę w nocy Biały Dom. Tematem...
zobacz więcej
Dziś 120. rocznica urodzin rotmistrza.
zobacz więcej
Jak mówił, upamiętnia zarówno tych bezimiennych, jak i osoby znane z imienia i nazwiska. – Jak rodzina Ulmów – bestialsko zamordowana przez niemieckich oprawców za ukrywanie Żydów, jak rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do obozu w Auschwitz, jak Jan Karski – emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który zrobił wszystko, by świat poznał prawdę o Holokauście, jak Irena Sendlerowa, która uratowała tysiące żydowskich dzieci – wyliczał.
– Pamięć o bohaterstwie Polaków w trakcie II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich powodem do dumy, ale niech będzie też dla nas inspiracją w tym trudnym czasie, w którym koszmar wojny powrócił do Europy – powiedział prezydent.
Zobacz także: „Zawołani po imieniu”. Antoni Kenigsman zginął, bo ratował Żydów
Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 041 391 osób – poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna. W piątek funkcjonariusze odprawili 42,7...
zobacz więcej
– Polska przyjęła przez ostatni miesiąc więcej uchodźców niż trafiło do całej UE w trakcie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Jako państwo i społeczeństwo wspaniale zdajemy egzamin z prawdziwej solidarności – zaznaczył prezydent.
Jak ocenił, wyzwanie, z którym się mierzymy, „jest bez precedensu”. – Dlatego jako władze Rzeczypospolitej rozmawiamy o bardzo konkretnym wsparciu dla Polski, zarówno ze strony UE, jak i poszczególnych państw i organizacji międzynarodowych – powiedział Duda.
– Świat z podziwem patrzy na to, jak Polska, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc uchodźcom. Przewódcy państw i międzynarodowych organizacji, z którymi rozmawiam, wyrażają wielkie uznanie dla naszej postawy i dziękują za to, co robimy. Dlatego, jako prezydent Rzeczypospolitej, chciałbym wszystkim państwu powiedzieć: dziękuję za to z całego serca. Za to wielkie dobro, które okazujecie. Jesteście wielcy. Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina. Niech żyje Polska – powiedział prezydent na koniec orędzia.