RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Auchan, Leroy Merlin, Danone – Komitet Bojkot Rosja przygotowuje wielką kampanię

Rusza bojkot francuskich firm (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Rusza bojkot francuskich firm (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komitet Bojkot Rosja przygotowuje kampanie mające na celu przekonanie konsumentów do bojkotu firm francuskich obecnych w Rosji. Na „liście hańby” firm działających w Rosji pozostają m.in. sieci: Auchan, Leroy Merlin, Danone, L'Oreal, Engie, Axa i Accord.

Szef MSZ Ukrainy uderza w Renault. „Wzywam do bojkotu"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał do bojkotowania koncernu samochodowego Renault. To kolejna francuska firma, która od...

zobacz więcej

W Rosji jest około 1200 francuskich firm, które zatrudniają blisko 160 tys. osób. Dmytro Dubiłet, były członek rządu ukraińskiego i założyciel start-upu Monobank, a także od 5000 do 7000 wolontariuszy oraz firmy PR należące lub zatrudniające specjalistów ukraińskich, przygotowują kampanie wymierzone w firmy zagraniczne obecne w Rosji, w tym w firmy francuskie – pisze w czwartek dziennik „Le Monde”.

– Oni najbardziej niechętnie opuszczają Rosję – mówi rzeczniczka Bojkotu Rosji Valeriya Melnichuk, cytowana przez dziennik, który podkreśla coraz większą presję wywieraną na francuskie koncerny.

Zobacz także:   Bojkot firm ws. Rosji przynosi efekty? Jest analiza ekspertów

Pod wpływem presji Renault ogłosił w środę wieczorem zawieszenie działalności w fabryce w Moskwie, ale nie wycofał się w Rosji. Czołowe francuskie marki wciąż pozostają na rynku rosyjskim.

– Jako firma z misją (...) musimy być obecni dla naszych pracowników i naszych klientów – zapewnia w informacji prasowej Yves Rocher.

Jaki ostro w PE: Fajnie handluje się rosyjskim gazem, pełnym ukraińskiej krwi? [WIDEO]

Politycy z zachodnich państw sprzeciwiają się propozycjom Polski, by nałożyć sankcje na wszystkie rosyjskie banki i zerwać z importem surowców od...

zobacz więcej

Danone milczy, TotalEnergies tłumaczy


Decathlon również odwołuje się do „kwestii utrzymania pracowników”.

Danone i bank Societe Generale nie wystosowały komentarza.

Według TotalEnergies wycofanie się z Rosji spowodowałoby poważne trudności w zaopatrzeniu Europy w gaz.

Zobacz także:   „Ich produkt to wkład do wojskowego budżetu”. Nowa lista firm, które wciąż są w Rosji

– Bez rosyjskiego gazu zatrzymamy europejską gospodarkę – stwierdził w środę dyrektor generalny koncernu Patrick Pouyanne.

Dzień wcześniej grupa TotalEnergies ogłosiła zakończenie zakupów rosyjskiej ropy i oleju napędowego oraz udziału w projekcie skroplonego gazu ziemnego Arctic LNG 2.

W związku z tym i perspektywą recesji w Rosji oraz wojną w Ukrainie wiele francuskich grup już zdecydowało o zawieszeniu działalności w Rosji, m.in.: luksusowe marki LVMH, Kering i Hermes, koncerny Airbus, Safran, Alstom i banki BNP Paribas i Credit Agricole - wylicza dziennik „Le Monde”.

Zobacz także:   Premier: W sieciach handlowych, które nie wycofały się z Rosji, spadły obroty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej