RAPORT

Pogarda

Wzrost cen energii w Niemczech. Obywatele otrzymają jednorazową ulgę

300 euro ryczałtu i obniżenie cen paliw w związku ze wzrostem cen energii  (fot. Shutterstock/Vladyslav Starozhylov)
300 euro ryczałtu i obniżenie cen paliw w związku ze wzrostem cen energii (fot. Shutterstock/Vladyslav Starozhylov)

Najnowsze

Popularne

Z uwagi na wzrost cen energii w tym roku obywatele Niemiec otrzymają jednorazową ulgę w podatku dochodowym w zryczałtowanej wysokości 300 euro. W czwartek porozumienie w tej sprawie osiągnęli szefowie rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP – informuje dpa. Rząd nadal wyklucza wprowadzenie embarga na rosyjską energię.

Kursy walut NBP w czwartek 24 marca: euro, dolara, hrywny, funta i franka szwajcarskiego

Złoty w czwartek rano umacnia się wobec głównych walut. Kurs euro przed południem spadł do 4,71 zł. Jak wygląda sytuacja złotego względem innych...

zobacz więcej

W ramach odciążenia obywateli postanowiono o obniżeniu podatku energetycznego od paliw na okres trzech miesięcy, wprowadzeniu ryczałtu 300 euro w formie jednorazowej ulgi w podatku dochodowym. Zapadły też decyzje dotyczące znaczących inwestycji w transport publiczny.

Jak zapowiedział minister finansów Christian Lindner (FDP), cena paliwa zostanie obniżona o 30 centów za litr benzyny i 14 centów za litr oleju napędowego. Wcześniej naciski Lindnera na obniżenie ceny paliwa spotykały się z oporem reszty koalicji – podkreśla ZDF.

Lindner uważa, że osiągnięte porozumienie to dowód zdolności rządu do działania.

PGNiG wypracowało 6,01 mld zł zysku w 2021 roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zanotowało za 2021 rok 6,01 mld zł zysku przy skonsolidowanych przychodach rzędu 70 mld zł – poinformowała...

zobacz więcej

„Koalicja jest przekonana, że musimy chronić ludzi i gospodarkę w ograniczonej, krótkoterminowej perspektywie w obliczu znaczących wzrostów cen” – powiedział minister.

Koalicja porozumiała się także w sprawie działań, mających wzmocnić niezależność Niemiec w polityce energetycznej. „Chodzi o odciążenie, suwerenność, samostanowienie i wolność” – powiedziała Ricarda Lang (Zieloni).

Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck (Zieloni) wezwał do zwiększenia wysiłków na rzecz oszczędzania energii jako warunku pakietu pomocowego. Jak zaznaczył, celem rządu niemieckiego jest zmniejszenie zależności od gazu, ropy i węgla z Rosji w efekcie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Potwierdził też, że rząd federalny nadal odrzuca embargo na rosyjską energię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej