RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Obniżka PIT, zmiany w składce zdrowotnej. Szczegóły tzw. tarczy antyputinowskiej

Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali, zniesienie ulgi dla klasy średniej i wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania – to część propozycji zmian w systemie podatkowym, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe założenia tzw. tarczy antyputinowskiej. Zmiany mogłyby wejść w życie 1 lipca.

Bojkot firm ws. Rosji przynosi efekty? Jest analiza ekspertów

Setki firm opuściło Rosję po tym, jak armia Władimira Putina zaatakowała Ukrainę. Spółki, które dalej robią interesy z Kremlem, są bojkotowane. Czy...

zobacz więcej

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i zostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Rząd wskazuje, że zyska na tym blisko 13 mln podatników, a koszt dla budżetu państwa wyniesie 15 mld zł rocznie.

Zmiany w podatkach


Najważniejsze decyzje ogłoszone w czwartek przez szefa rządu to:

• obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali;

• likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej – ta zmiana dotyczy 3,1 mln osób;

• powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców – wspólne rozliczenie zastąpi ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł.;

• kwota wolna 30 tys. zł i próg podatkowy 120 tys. zł – bez zmian.

– Do konsultacji kierujemy projekt obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc. To jest ten próg, który obowiązuje wszystkie osoby płacące na skali podatek zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków, bez żadnych „haczyków”, jak to się mówi. Po prostu obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Tej stawki, którą zresztą obniżyliśmy dwa i pół roku temu z 18 na 17 proc. – wskazywał premier.

Jak zaznaczył, nowa propozycja przewiduje też, że „do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty”. Podkreślił, że jest to spełnienie postulatu przedsiębiorców. Ma zostać wprowadzony mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego, które mogą stracić część wpływów z odliczania 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

Zmiany mogą wejść w życie od 1 lipca – o ile zostaną poparte w trakcie konsultacji.

Zobacz także: „Derusyfikacja polskiej gospodarki”. Premier o tarczy antyputinowskiej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej