RAPORT

Pogarda

Bojkot firm ws. Rosji przynosi efekty? Jest analiza ekspertów

Protest przed jedną z placówek Leroy Merlin (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Protest przed jedną z placówek Leroy Merlin (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Setki firm opuściło Rosję po tym, jak armia Władimira Putina zaatakowała Ukrainę. Spółki, które dalej robią interesy z Kremlem, są bojkotowane. Czy decyzje konsumentów są już widoczne? „Sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja” – zaznaczają ekonomiści i analitycy PKO Banku Polskiego.

Szef MSZ Ukrainy uderza w Renault. „Wzywam do bojkotu"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał do bojkotowania koncernu samochodowego Renault. To kolejna francuska firma, która od...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę 50 największych przedsiębiorstw, które wciąż nie wycofały się z rosyjskiego rynku. 

Na „liście hańby” znajdowały się m.in. Leroy Merlin, Auchan, Raiffeisen Bank, Pirelli, Johnson&Johnson, Pepsico, Danone, Bayer, Credit Suisse, Nestle, AVA i Decathlon. Co ciekawe, część z tych firm w ostatnich 48 godzinach zapowiedziała już ograniczenie interesów z Moskwą.

Zobacz także:   „Ich produkt to wkład do wojskowego budżetu”. Nowa lista firm, które wciąż są w Rosji

„Każdy produkt produkowany, sprzedawany na rosyjskim rynku lub na niego dostarczany wnosi swój udział do budżetu wojskowego” – alarmują Ukraińcy.

Na firmy, które nadal prowadzą działalność w Rosji, wylała się fala krytyki. Internauci namawiają do bojkotu produktów tych koncernów. I jak przekonuje bank PKO BP, bojkot konsumencki działa.

Zobacz także:   Szef MSZ Ukrainy: Armia białoruska nie jest gotowa i nie chce walki z Ukrainą

„Bojkot sieci handlowych, które nie wycofały się z Rosji, to więcej niż tylko hasła w mediach społecznościowych” – informują analitycy banku.

„Dane o płatnościach kartami PKO pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja" – dodają.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej