RAPORT

Pogarda

Potężne wsparcie ukraińskiej armii. Trzy państwa zapowiedziały wysłanie broni

Ukraińska armia potrzebuje broni. Zachód reaguje (fot. twitter.com/ArmedForcesUkr)
Ukraińska armia potrzebuje broni. Zachód reaguje (fot. twitter.com/ArmedForcesUkr)

Najnowsze

Popularne

Podczas czwartkowych szczytów NATO i G7 brytyjski premier Boris Johnson ogłosi przekazanie Ukrainie kolejnych 6 tys. pocisków, a także 25 mln funtów wsparcia finansowego dla ukraińskich sił zbrojnych. Dodatkową pomoc zapowiedziała też Szwecja, która wyśle do Kijowa 5 tys. granatników przeciwpancernych. Po fali krytyki dalsze wsparcie ogłosiły nawet Niemcy. Ministerstwo obrony w Berlinie zapowiedziało dostarczenie 2 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych Panzerfaust.

Putin wściekły. Anonymous straszą Bank Rosji

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali, że włamali się do danych rosyjskiego Banku Centralnego Rosji. Finansowo Moskwa jest nad przepaścią....

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Ukraina dzielnie się broni, a państwa zachodnie znów oferują pomoc.

W wydanym komunikacie biura premiera Wielkiej Brytanii nie sprecyzowano rodzaju pocisków, które trafią na Ukrainę, wskazano natomiast, że w ten sposób liczba sztuk przekazanej przez Wielką Brytanię broni zwiększy się ponad dwukrotnie.

Zobacz także:   „Ich produkt to wkład do wojskowego budżetu”. Nowa lista firm, które wciąż są w Rosji

Londyn dostarczył już siłom zbrojnym Ukrainy ponad 4 tys. sztuk broni przeciwpancernej, w tym ręczne wyrzutnie pocisków krótkiego zasięgu NLAW, niewielką liczbę pocisków przeciwlotniczych Javelin i przenośnych systemów przeciwlotniczych Starstreak.

Z kolei wsparcie finansowe ma pomóc w wypłaceniu pensji ukraińskim żołnierzom, pilotom i policji oraz w zapewnieniu siłom zbrojnym wysokiej jakości sprzętu.

Przypomniano, że brytyjski rząd przeznaczył do tej pory 400 mln funtów na pomoc humanitarną i gospodarczą, choć część tej kwoty to gwarancje kredytowe. Poinformowano, że rząd przekaże dalsze 4,1 mln funtów na BBC World Service, aby wesprzeć ukraińsko- i rosyjskojęzyczne serwisy w regionie oraz pomóc w tworzeniu treści przeciwdziałających dezinformacji na temat wojny na Ukrainie.

Niemcy – 2 tys. granatników


Ministerstwo obrony Niemiec zapowiedziało dostarczenie Ukrainie 2 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych Panzerfaust z zasobów Bundeswehry - informuje dpa.

Światowe media piszą o Polsce. Schreiber stanowczo o dziennikarzach

Gdy zachodnie media atakowały Polskę, lewicowe redakcje w naszym kraju powielały te informacje. Sytuacja zmieniła się ostatnio, gdy o Polsce...

zobacz więcej

Jak zapewnia minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, w drodze jest kolejna dostawa pocisków przeciwlotniczych Strieła.

– W obecnej sytuacji jesteśmy jednym z największych dostawców broni. Nie jest to coś, z czego jesteśmy dumni. To jest coś, co musimy teraz zrobić, aby pomóc Ukrainie – podkreśliła Baerbock.

Zobacz także:   Szef MSZ Ukrainy: Armia białoruska nie jest gotowa i nie chce walki z Ukrainą

Politycy CDU/CSU oskarżają mimo to rząd o niewystarczającą pomoc dla Ukrainy w jej walce z rosyjskim najeźdźcą. – Ukraińcy chcą walczyć i stawiać opór. Nie powinniśmy zostawiać ich samych – apelował europarlamentarzysta CDU Gunther Krichbaum.

Krichbaum oskarżył rząd federalny o zbyt długie niezdecydowanie w dostarczaniu broni. – A to niezdecydowanie kosztuje życie każdego dnia, co godzinę – podkreślił.

Szwecja – 5 tys. granatników

Szef MSZ Ukrainy uderza w Renault. „Wzywam do bojkotu"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał do bojkotowania koncernu samochodowego Renault. To kolejna francuska firma, która od...

zobacz więcej

Z kolei władze Szwecji przekażą Ukrainie kolejne 5 tys. granatników przeciwpancernych, a także sprzęt do rozminowywania - poinformował w środę szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Zobacz także:   Hakerzy Anonymous włamali się do drukarek tysięcy Rosjan

– Uważamy, że niezmiernie ważne jest dalsze aktywne wspieranie Ukrainy – podkreślił Hultqvist. Dodał, że walka Ukraińców z rosyjską inwazją to także walka o europejski porządek bezpieczeństwa. Władze Szwecji przekażą ukraińskiemu wojsku także sprzęt do rozminowywania.

Pod koniec lutego rząd Szwecji zdecydował o przekazaniu Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych i 135 tys. racji żywnościowych przeznaczonych do wykorzystania w warunkach polowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej