RAPORT

Pogarda

Portugalskie media: Polska musi otrzymać wsparcie w związku z pomocą dla Ukrainy

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy (fot. A.Mehmet/Anadolu/Getty Images)
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy (fot. A.Mehmet/Anadolu/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Portugalskie media podały w środę, że Polska musi otrzymać jak najszybsze i możliwie jak największe wsparcie w związku ze swoją aktywnością związaną z wojną na Ukrainie. Od wybuchu wojny 24 lutego Polska przyjęła już ponad 2 mln uchodźców. Również Portugalczycy zaczynają gościć Ukraińców. Portugalski jezuita o. Gonçalo Castro Fonseca SJ w rozmowie z portalem tvp.info powiedział, że mieszkańcy Porto „przywożą uchodźców z Ukrainy, a dokładniej – jadą do Polski, żeby ich stamtąd zabrać”.

Prezydent: Każdemu uchodźcy udzielana jest pomoc na jednakowych zasadach [WIDEO]

Przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, którzy pochodzą ze 170 państw na całym świecie; każdemu udzielana jest pomoc na jednakowych zasadach – mówił...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Rozgłośnia TSF i telewizja SIC Noticias podkreślają dużą aktywność władz Polski zabiegającej o wsparcie dla broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy. Przypominają m.in. o niezrealizowanej po odmowie Waszyngtonu propozycji Warszawy przekazania myśliwców MIG-29 wojskom ukraińskim za pośrednictwem USA.

Odnotowują też wyjazd premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w towarzystwie szefów rządów Czech i Słowenii – Petra Fiali i Janeza Janszy na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim do Kijowa.

Wizyta prezydenta USA w Polsce

Radio TSF twierdzi, że podczas planowanej wizyty w Polsce amerykański prezydent Joe Biden powinien w geście solidarności z ofiarami rosyjskiej inwazji również przybyć na terytorium Ukrainy. Według lizbońskiej rozgłośni, mogłoby to także pokazać stanowcze poparcie USA dla broniącej się Ukrainy.

Zobacz także: Schreiber: Chcemy stworzyć uchodźcom drugi dom


TSF i SIC Noticias informują, że planowana wizyta Bidena w Warszawie to niejako wyróżnienie dla wzorowego w czasie konfliktu na Ukrainie członka NATO, jakim jest Polska. Zaznaczają, że szczególnie godne uwagi jest zarządzanie przez Polskę kryzysem humanitarnym.

„WSJ” o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. „Wielu wolontariuszy przyjmuje uchodźców”

Od początku rosyjskiej inwazji opuściło Ukrainę ponad 1,45 mln osób – podał w sobotę „Wall Street Journal”, powołując się na źródła ONZ. Chwaląc...

zobacz więcej

„Polska w ciągu zaledwie 3 tygodni przyjęła ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. To niewiarygodne! (...) Dlatego właśnie jak najszybciej trzeba jej pomóc w zarządzaniu tym kryzysem humanitarnym” – oceniła SIC Noticias.

Portugalczycy przyjmują uchodźców z Ukrainy

Portal tvp.info rozmawiał w portugalskim jezuitą, który pracuje w centrum społecznym św. Cyryla (centro comunitário São Cirilo) w Porto, które przyjmuje uchodźców z Ukrainy. Jak wskazał o. Gonçalo Castro Fonseca SJ, ośrodek wciąż zaczyna proces przyjmowania Ukraińców. – Nie jest to bardzo dobrze zorganizowane, ale ludzie są bardzo hojni. Przywożą uchodźców z Ukrainy, a dokładniej – jadą do Polski, żeby ich stamtąd zabrać – powiedział nam zakonnik. Jak zaznaczył „nie jest to jednak dobrze zorganizowane, więc (uchodźcy) przyjeżdżają naprawdę wyczerpani”.

– Nie wiedzą, co się stało. Przyjeżdżają tu po przejściu bardzo trudnej sytuacji, a do tego podróż jest ciężka – wskazał zakonnik. – Gdy tu przyjeżdżają pierwszym odczuciem nie jest ulga, ale przestraszenie: „co się znów wydarzy”. Dopiero drugim, trzecim krokiem jest ulga – w sensie: „Przyjechaliśmy w bezpieczne miejsce” – opowiadał portalowi tvp.info portugalski duchowny. Zakonnik przyznał, że włączy się też w piątek w modlitwę, o którą apelował papież Franciszek. 25 marca Ojciec Święty podczas celebracji pokutnej, o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra w Watykanie poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego samego dnia aktu zawierzenia dokona także w Kaplicy Objawień w Fatimie kard. Konrad Krajewski w roli wysłannika papieskiego.

– Poświęcenie (Rosji i Ukrainy) Niepokalanemu Sercu Maryi jest ogromnym znakiem dla Kościoła, dla wszystkich chrześcijan, ale też dla świata – ocenił jezuita.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej