RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla”. Brytyjski dziennik nie ma wątpliwości

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku (fot. Chris Jackson/Getty Images)
Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku (fot. Chris Jackson/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polacy udzielając niezwykłej pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy pokazują, że ludzkość ma też zdolność do czynienia dobra i nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie tego niż przyznanie Polsce Pokojowej Nagrody Nobla – pisze korespondent dziennika „Daily Telegraph” Matthew Day. Jego zdaniem „w dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie bardziej zasłużonego laureata”.

Brytyjski tygodnik: Polska zachowuje się jak humanitarne supermocarstwo

Polska stoi w obliczu prawdopodobnie największej fali uchodźców od czasów II wojny światowej i reaguje na nią z ogromną życzliwością – komentuje...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Jeśli nie jest się uczestnikiem, niemal niemożliwe jest wyrazić, w jak niezwykły sposób Polacy wznieśli się, by przyjąć setki tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy co tydzień napływają do ich kraju” – czytamy w komentarzu.

„Prosty sposób, by świat okazał wdzięczność i podziw”


Day wskazuje, że do Polski przybyły już ponad dwa miliony osób, co jest dużą liczbą w stosunku do jej 38-milionowej populacji, i podkreśla, że reakcja jest w sporej mierze oddolna, organizowana przez pojedyncze osoby, grupy przyjaciół, kluby czy dzielnice.

„Istnieje jeden prosty, symboliczny sposób, w jaki reszta świata mogłaby okazać swoją wdzięczność i podziw: przyznanie narodowi polskiemu Pokojowej Nagrody Nobla. Trudno wyobrazić sobie bardziej zasłużonego laureata w dzisiejszym świecie, a mówię to jako korespondent zagraniczny, który przez lata napisał niezliczoną liczbę artykułów naświetlających to, jak na wielu polach ten kraj jest daleki od doskonałości” – przekonuje warszawski korespondent „Daily Telegraph”.

„Daily Telegraph”: Polska przywraca wiarę w ludzkość


„Podczas gdy działania (prezydenta Rosji) Władimira Putina na Ukrainie podsycają rozpacz, to, co zrobiła – i robi – Polska, przywróciło trochę wiary w ludzkość” – dodaje. Wskazuje na liczne przykłady ogłoszeń z ofertami pomocy dla Ukraińców, także te, które bezpośrednio obserwuje w swojej dzielnicy na obrzeżach Warszawy.

„To trwa i trwa, bo przybywa coraz więcej ludzi, a mimo to moi sąsiedzi wciąż sięgają do najwyraźniej niemającej dna dobroci, aby im pomóc” – podkreśla Day. Ale zaznacza, że to samo dzieje się w całym kraju.

„Podczas gdy Putin i jego kohorta pozbawionych kręgosłupa i służalczych zwolenników upodlili ludzkiego ducha swoim okrucieństwem na Ukrainie, naród polski otworzył swoje drzwi dla obcych i pokazał, że choć ludzkość jest zdolna do ogromnego zła, ma również zdolność do ogromnego współczucia. Jeśli to nie zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla, to nie wiem, co zasługuje” – konkluduje Matthew Day.

Podobną propozycję miał niedawno hiszpański dziennikarz: Víctor Olivares o Noblu dla Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej