RAPORT

Wojna na Ukrainie

Współpracownicy Nawalnego: Superjacht zacumowany we Włoszech należy do Putina

Jacht „Scheherazade” jest wart 700 mln dolarów (fot. Osman Uras/Anadolu Agency via Getty Images)
Jacht „Scheherazade” jest wart 700 mln dolarów (fot. Osman Uras/Anadolu Agency via Getty Images)

Według działaczy współpracujących z rosyjskim opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym, warty 700 milionów dolarów i należący do rosyjskiego dyktatora Władimira Putina jacht jest zacumowany we Włoszech – relacjonuje portal „Business Insider”. Według aktywistów wśród jego załogi są członkowie rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Kolejni rosyjscy oligarchowie tracą jachty

W porcie w Gibraltarze zatrzymano luksusowy jacht, który należy do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego – poinformował rząd tego terytorium...

zobacz więcej

„Scheherazade” to jeden z 20 największych jachtów na świecie, a jego właściciel nie jest oficjalnie znany.

W poniedziałek dziennikarka śledcza Maria Pewczik i działacz antykorupcyjny Gieorgij Alburow, oboje współpracujący z Nawalnym, opublikowali w serwisie YouTube film o tajemniczym jachcie zacumowanym u wybrzeży Włoch w Carrarze. Z wideo wynika, że 140-metrowy jacht ma sześć pięter, dwa lądowiska dla helikopterów, basen, kompleks spa i salon kosmetyczny.

Inne przyjemności to samopoziomujący stół bilardowy, pięciometrowe akwarium i 4,5-metrowy telewizor zajmujący całą ścianę, którego instalacja kosztowała milion euro. Łazienki są ozdobione złotymi uchwytami na papier toaletowy i kranami – ustalili dziennikarze.

– Na całym świecie jachty należące do rosyjskich oligarchów są przejmowane, ale „Scheherazade” jest na widoku we włoskiej przystani. To skandal – mówił były członek załogi.

Pracownicy FSO


Pewczik i Alburow poinformowali, że zdobyli listę załogi z grudnia 2020 roku, z której wynika, że wszyscy stali członkowie załogi oprócz kapitana byli Rosjanami, a 10 z nich pracowało dla Federalnej Służby Ochrony (FSO), agencji państwowej, której zadaniem jest między innymi ochrona Władimira Putina.Kapitan jachtu, Guy Bennett-Pearce, powiedział dziennikowi „New York Times”, że włoscy urzędnicy weszli na pokład na początku marca w ramach dochodzenia rozpoczętego przez włoską policję finansową i że „nie miał innego wyjścia” i ujawnił im tożsamość właściciela. – Nie mam żadnych wątpliwości, że to oczyści jacht ze wszystkich negatywnych plotek i spekulacji – przekonywał.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Unia Europejska poprzez sankcje gospodarcze nałożone po inwazji Rosji na Ukrainę próbują przejąć niektóre luksusowe aktywa rosyjskich oligarchów, w tym superjachty. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej