RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zamieszanie ws. KPO. „Tuska zdradzili. Dostał informacje za późno”

Donald Tusk w Sejmie (fot. PAP/Leszek Szymański)
Donald Tusk w Sejmie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Po miesiącach blokowania Polsce pieniędzy z Krajowego Funduszu Odbudowy od tygodnia mówi się, że środki z Brukseli w końcu popłyną. Ma się to stać do końca marca, więc Donald Tusk ogłosił nagle wyjazd do Brukseli. – Zdradzili go nawet w EPP. Ta partia ma dużo do powiedzenia w instytucjach europejskich, ale mimo to widać, że Tusk dostał informacje trochę za późno. Wczoraj tweetował nagle, że przyjedzie tu czegoś dopilnować, ale tym oświadczeniem zupełnie się skompromitował – mówi portalowi tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

„Jest polityczna zgoda w Komisji Europejskiej na uruchomienie KPO”

Komisja Europejska „lada chwila” powinna dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy; jest polityczna zgoda w KE na jego...

zobacz więcej

Według przedstawicieli polskiego rządu trzech unijnych komisarzy zapewniło, że jest w Komisji Europejskiej polityczna zgoda na Krajowy Plan Odbudowy i że „lada chwila” zostanie on dla Polski uruchomiony.

– Temat wydaje się więc zamknięty, a dla Unii główna motywacja była taka, że Polska przyjęła ogromną liczbę uchodźców, więc w związku z tym te pieniądze trzeba uruchomić – tłumaczy w rozmowie z portalem tvp.info Zbigniew Kuźmiuk.

Zobacz także:   Donald Tusk jedzie do Brukseli. Chodzi o polskie pieniądze [WIDEO]

Europoseł PiS zaznacza, że polski rząd stawiał sprawę nieco inaczej, bo KPO to nie są pieniądze, które możemy przeznaczyć na uchodźców. Plan był przygotowany już rok temu na zupełnie inne projekty, które zostały przyjęte przez Komisję Europejską.– Pieniądze na uchodźców to inna sprawa. Nie będzie konkretnego funduszu, bo Bruksela tłumaczy, że powołanie funduszu byłoby zbyt czasochłonne. Ale jest wiele kieszeni Unii Europejskiej na pomoc humanitarną, wspieranie uchodźców i tak dalej. Unia przygotuje ogólny plan, w którym zaproponuje przeznaczenie na te wszystkie cele około 10 mld euro – mówi Kuźmiuk.

Fot: Zbigniew Kuźmiuk (PAP/Tytus Żmijewski)

Trzaskowski kłamał ws. uchodźców. Zareagował sam ambasador Ukrainy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zorganizował konferencję prasową przy namiocie, który dla uchodźców postawiła WOŚP. Polityk Platformy...

zobacz więcej

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości dodaje, że Polska będzie więc przedstawiać rachunki i pokazywać, ile środków już uruchomiliśmy na zakwaterowanie rodzin, zasiłki 500 Plus dla osób, które założyły sobie numer PESEL, czy choćby koszty jakie poniosła nasza służba zdrowia.

– Nie ulega wątpliwości, że będziemy największym beneficjentem tej pomocy, bo to my przyjęliśmy już ponad 2 mln uchodźców – zaznacza.

Donald Tusk w pośpiechu do Brukseli


O tym, że w najbliższym czasie do Polski trafią również pieniądze z KPO, mówi się od ponad tygodnia.

Zobacz także:   Andruszkiewicz odpowiedział na kłamstwa Tuska. Pokazał spot

15 marca popularny profil „Żelazna Logika” żartował nawet w sieci, że skoro amerykańskie media donoszą o odblokowaniu pieniędzy dla Polski, Donald Tusk za kilka dni ogłosi, że jedzie do Brukseli „odblokować kasę”. Tymczasem we wtorek (22 marca) szef PO ogłosił, że jedzie do Brukseli, żeby „dopiąć sprawę polskich pieniędzy”.

– Zdradzili go nawet w Europejskiej Partii Ludowej. Ta partia ma dużo do powiedzenia w instytucjach europejskich, ale mimo to widać, że Tusk dostał informacje trochę za późno. Wczoraj tweetował nagle, że przyjedzie tu czegoś dopilnować, ale tym oświadczeniem zupełnie się skompromitował – ocenia Kuźmiuk. W rozmowie z portalem tvp.info polityk zaznacza, że od kilku miesięcy Donald Tusk „podobnych podejść miał już wiele”.

Ukraiński sztab pokazał nowe dane o stratach wroga

Od początku inwazji na Ukrainie zginęło około 15,6 tys. rosyjskich żołnierzy – przekazał w środę, w 28. dniu wojny, Sztab Generalny Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

Od jesieni zapewniał, że on rozmawia o tych pieniądzach, załatwia je i jest przekonany, że będą. Z kolei jego ludzie z Parlamencie Europejskim robili wszystko, żeby te pieniądze zablokować – relacjonuje europoseł.

– Nawet dwa tygodnie temu część delegacji PO  zagłosowała za rezolucją blokującą pieniądze dla Polski. Ich polityka się więc nie zmieniła – mówi.

Zobacz także:  „Tusk darował miliard Gazpromowi, zwiększył uzależnienie od Rosji”. Zweryfikowano tezy posła SP

Kuźmiuk ocenia, że to, co obserwujemy, to „polityczny teatr i niskie instynkty robienia polityki, gdy za granicą toczy się wojna i jesteśmy państwem frontowym”.

– Wzięliśmy na siebie największy ciężar wspierania Ukrainy. Przyjęliśmy najwięcej uchodźców, ale jesteśmy też największym hubem wspierania Ukrainy. Robienie polityki w tej sytuacji to rzecz niegodziwa, ale Platforma próbuje to robić – podsumowuje Kuźmiuk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej