RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nawet pół miliona aut rocznie. Tesla otworzyła fabrykę pod Berlinem

Szef Tesli Elon Musk podziękował Niemcom (fot. EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL)
Szef Tesli Elon Musk podziękował Niemcom (fot. EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL)

Najnowsze

Popularne

We wtorek w Gruenheide pod Berlinem po prawie dwóch latach budowy otwarto pierwszą europejską fabrykę Tesli. Na otwarciu zakładu obok szefa Tesli Elona Muska byli między innymi kanclerz Olaf Scholz i minister gospodarki Robert Habeck – informuje portal rbb24.

Niemcy „wstrząśnięci” wojną. Nagle ruszyli po amerykańskie myśliwce F-35

Polska w ostatnich latach robiła duże militarne „zakupy”. Już dwa lata temu minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na sprowadzenie 32...

zobacz więcej

Federalny minister gospodarki Robert Habeck określił rozpoczęcie produkcji jako szczególny dzień dla regionu i całych Niemiec, „a także szczególny dzień dla rewolucji mobilności”.

Z punktu widzenia kanclerza Olafa Scholza (SPD) korzyści z nowej fabryki samochodów w Gruenheide odniosą przede wszystkim Niemcy Wschodnie. Nawiązując do stosunkowo krótkiego, dwuletniego czasu budowy Scholz powiedział: „Niemcy potrafią być szybkie”.

Fabryka jest zlokalizowana w pobliżu stołecznego lotniska BER, które zostało otwarte w 2020 r., z dziewięcioletnim opóźnieniem – przypomina rbb24.

Dla Elona Muska i Tesli rozpoczęcie produkcji jest „bardzo ważnym dniem”. W garniturze i pod krawatem Musk powiedział do wiwatujących tłumów: „Dziękuję wam, Niemcy, Brandenburgio i Gruenheide”.

Tesla zbudowała zakład w ciągu nieco ponad dwóch lat, w przyszłości ma zatrudniać 12 tys. pracowników i planuje produkcję 500 tys. samochodów rocznie.

Przeciwko powstaniu fabryki protestują niemieccy obrońcy środowiska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej