RAPORT

Pogarda

Rosyjscy żołnierze splądrowali laboratorium w Czarnobylu

Elektrownia w Czarnobylu jest w rękach Rosjan (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES)
Elektrownia w Czarnobylu jest w rękach Rosjan (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie splądrowali Centralne Laboratorium Analityczne w Czarnobylu – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na Państwową Agencję Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Ukraińska wicepremier: Pod Mariupolem porwano konwój ewakuacyjny z pracownikami

Pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) porwali autobusy ewakuacyjne z pracownikami...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Laboratorium to specjalistyczna placówka, która została otwarta kosztem 6 mln euro. Zajmuje się badaniami i gospodarką odpadami radioaktywnymi poczynając od badań i rozwijania technologii, kończąc na unieszkodliwianiu tego rodzaju odpadów.

Na terenie laboratorium znajdowały się różnego rodzaju próbki materiału radioaktywnego.

Siedem pożarów


We wtorek po południu nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego; może pojawić się zagrożenie radiacyjne – przekazało na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

Od niedzieli do poniedziałku trwała wymiana personelu elektrowni – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Z opuszczenia elektrowni zrezygnowało 13 pracowników i większość ukraińskich ochroniarzy, którzy przebywali tam od zajęcia obiektu przez siły rosyjskie – podała MAEA w komunikacie. Instalacje jądrowe w Czarnobylu i Czarnobylska Strefa Wykluczenia stały się celem ataku Rosji już w pierwszym dniu inwazji, 24 lutego. Od tamtego czasu strona ukraińska nie odzyskała kontroli nad elektrownią i jej najbliższym otoczeniem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotychczas nie zaobserwowano podwyższonego poziomu promieniowania w przypadku żadnej z elektrowni na terytorium Ukrainy. Wciąż nie ma jednak kontaktu z systemami danych jądrowych w Czarnobylu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej