RAPORT

Pogarda

„Washington Post”: Wizyta Bidena w Polsce pokazuje jej pozycję w NATO

Joe Biden odwiedzi w tym tygodniu Polskę (fot. Alex Wong/Getty Images; PAP/Leszek Szymański)
Joe Biden odwiedzi w tym tygodniu Polskę (fot. Alex Wong/Getty Images; PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Decyzja prezydenta USA Joe Bidena, by podczas swojej wizyty w Europie odwiedzić Polskę, pokazuje pozycję tego największego kraju wschodniej flanki NATO oraz jego rolę w przyjmowaniu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy - pisze we wtorek dziennik „Washington Post”.

Mieszkanka Odessy: W piwnicy mamy młot pneumatyczny, aby wydostać się spod gruzów

Po rozpoczęciu ostrzału zbiegliśmy do piwnicy, naszego schronu. Na wypadek zniszczenia domu i konieczności wydostania się spod gruzów trzymamy tam...

zobacz więcej

„Biden uda się w tym tygodniu do Europy, do Belgii i Polski, by podtrzymać sojusz Zachodu, w którym zaczynają pojawiać się pęknięcia i pokazać się w kraju, którego liderzy obawiają się, że może stać się kolejnym celem agresji Rosji” - ocenia amerykańska gazeta.

„Wraz z przeciąganiem się wojny i apelami strony ukraińskiej o dodatkową pomoc pojawiają się podziały między sojusznikami, którzy chcą dostarczać Kijowowi broń ofensywną, taką jak myśliwce, a krajami, które obawiają się eskalacji konfliktu z Moskwą” - zauważa dziennik.

„Polska jest największym i bez wątpienia najbardziej centralnym krajem na wschodniej flance Europy” - podkreśla „Washington Post”. „Warszawa i Waszyngtonem nie zgadzały się ostatnio w sprawie tego, czy dostarczać myśliwce Ukrainie czy nie, wizyta Bidena jest okazją, by udowodnić, że sojusz pozostaje zjednoczony, mimo takich różnic” - ocenia gazeta.

„Washington Post” dodaje, że podczas swej wizyty Biden może odwiedzić „jeden z obozów dla uchodźców” (co nie zostało jednak oficjalnie ogłoszone przez Biały Dom); oczekuje się również, że ogłosi duży program amerykańskiej pomocy, która ma złagodzić kryzys.

To on odpowiada za zbrodnie w Mariupolu. Ukraina ujawnia

Rosyjski generał Michaił Mizincew odpowiada za operację rosyjskich wojsk w Mariupolu — poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy...

zobacz więcej

Uchodźcy głównym tematem rozmów podczas wizyty Bidena w Polsce


Dziennik przypomina oficjalne komunikaty Białego Domu, według których tematem rozmów Bidena w Polsce będą sprawy uchodźców i pomocy dla nich oraz dalszej współpracy w tych obszarach. „W szerszej perspektywie wizyta Bidena ma na celu okazanie jedności bloku zachodniego wobec napaści Rosji na Ukrainę i amerykańskiego wsparcia dla Europy” - uzupełnia amerykańska gazeta. Dodaje, że przed wylotem do Warszawy Biden będzie uczestniczyć w Brukseli w szczytach NATO, grupy G7 oraz Unii Europejskiej.

Ta wizyta będzie miała bardziej sens symboliczny niż merytoryczny - zaznacza „Washington Post”. „Najważniejszym celem jest to, by prezydent USA pokazał się w Europie w momencie największego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej (...) i oczekuje się, że Ameryka pokaże swoją rolę przywódcy” - mówi dziennikowi wiceszef German Marshall Fund Ian Lesser.

„O ile jednak w Brukseli przyjazd prezydenta USA spotka się prawdopodobnie z dużym entuzjazmem, wizyta w Warszawie może być dla Bidena trudniejsza, ponieważ oczekuje się od niego realnych kroków mających pomóc milionom ukraińskich uchodźców, którzy przybyli już do Polski i goszczącemu ich państwu” - ocenia „Washington Post”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej