RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Białorusini likwidują obozowisko w Bruzgach. Wypychają cudzoziemców do Polski

Białorusini likwidują obozowisko w hali w Bruzgach (fot. Sefa Karacan/Anadolu/Getty Images)
Białorusini likwidują obozowisko w hali w Bruzgach (fot. Sefa Karacan/Anadolu/Getty Images)

Białorusini likwidują obozowisko cudzoziemców w centrum logistycznym w Bruzgach niedaleko przejścia w Kuźnicy. Wypychają ich do Polski – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Jest nowy termin

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią, który obowiązuje od 1 grudnia, zostanie przedłużony do 30 czerwca – wynika z projektu rozporządzenia...

zobacz więcej

– Docierają do nas informacje, że ta hala jest likwidowana. Białorusini zabierają przebywające tam osoby i wypchają je na stronę polską – powiedziała Michalska.

Wyjaśniła, że w ostatnich dniach podczas prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej zatrzymywani są nielegalni migranci z Iraku. Przypomniała, że docierali oni na Białoruś w ubiegłym roku i byli lokowani w hali centrum logistycznego w Bruzgach.

– Irak dominował w ubiegłym roku, wiec osoby przez nas ostatnio zatrzymywane są prawdopodobnie z Bruzg – dodała rzeczniczka.

Co się stało z cudzoziemcami


We wtorek służby prasowe białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego poinformowały, że w centrum logistycznym w Bruzgach przy granicy z Polską nie ma już imigrantów i punkt ten zakończył pracę.

Przekazały one, że w nocy z 21 na 22 marca 98 imigrantów odleciało z Mińska rejsem ewakuacyjnym do Irbilu w irackim Kurdystanie.

„Pozostali cudzoziemcy zostali na własną prośbę rozlokowani w hotelach i sanatoriach, gdzie oczekują na następne rejsy wyjazdowe” – głosi oświadczenie Komitetu. Według szacunków portalu Zerkalo.io jeszcze 20 marca w Bruzgach pozostawało 409 osób.

Na początku listopada ubiegłego roku kilka tysięcy migrantów eskortowanych przez białoruskie służby przybyło do przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi. Nastąpiła zmasowana próba siłowego przejścia na terytorium Polski.

Polskie służby były atakowane kamieniami, konarami, metalowymi elementami zniszczonego ogrodzenia. Po odparciu ich przez polskich strażników Białorusini umieścili cudzoziemców w hali centrum logistycznego.

We wtorek Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że minionej doby 134 osoby próbowały dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi. To najwięcej od początku roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej