RAPORT

Wojna na Ukrainie

Katastrofa boeinga w Chinach. Rządowe media ucinają spekulacje

Samolot Boeing 737-800 rozbił się w pobliżu miasta Wuzhou (fot. Jiang Hui/VCG via Getty Images)
Samolot Boeing 737-800 rozbił się w pobliżu miasta Wuzhou (fot. Jiang Hui/VCG via Getty Images)

Nie znaleziono osób, które przeżyły katastrofę samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 linii China Eastern Airlinies – poinformowała państwowa telewizja chińska CCTV. Maszyna rozbiła się w poniedziałek w górzystym i zalesionym regionie Kuangsi na południu Chin. Na pokładzie maszyny były 132 osoby.

Katastrofa lotnicza w Chinach. Media: nikt nie przeżył

Chińskie media informują, że nie ma „śladu ocalałych” z katastrofy samolotu, do której doszło na południu Chin. Na pokładzie Boeinga 737 linii...

zobacz więcej

Jak podała CCTV, ponad 18 godzin po katastrofie poszukiwania trwają, ale szanse na odnalezienie osób, które mogły przeżyć są bliskie zeru.

Samolot Boeing 737-800 rozbił się w pobliżu miasta Wuzhou w rejonie Kuangsi podczas lotu z Kunmingu, w południowo-zachodniej prowincji Junan do Kantonu. Upadek maszyny spowodował pożar lasu, który był na tyle duży, że był widoczny na zdjęciach satelitarnych.

Samolot uderzył w górę


Według danych portalu FlightRadar24.com samolot odbywający rejs MU5735 z nieznanych dotychczas powodów zaczął nagle obniżać wysokość prawie prostopadle do powierzchni ziemi, aby na krótko przed upadkiem na krótko odzyskać lot poziomy. Wkrótce jednak go ponownie utracił i runął na zalesione zbocze góry o godzinie 13.10 (godzina 6.10 w Polsce).

Jak podały chińskie władze lotnicze na pokładzie było 123 pasażerów i 9 członków załogi. Samolot był już blisko punktu, w którym miał rozpocząć schodzenie do lądowania. Była to najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Chinach od ponad 10 lat. Prezydent Chin Xi Jinping wezwał do „wszechstronnej akcji ratunkowej” i do szczegółowego ustalenia przyczyn katastrofy.

Koncern Boeing, producent samolotu, zaoferował stronie chińskiej pełne wsparcie i pomoc. Według chińskich mediów wszystkie samoloty 737-800 China Eastern zostały czasowo wycofane z eksploatacji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Maszyny tego typu latają od 1998 r., a Boeing sprzedał już ich ponad 5100. Dotychczas, według danych Aviation Safety Network (ASN), uczestniczyły one w 22 wypadkach, w których zginęło 612 osób.

Ostatnia katastrofa lotnicza z ofiarami śmiertelnymi w Chinach miała miejsce w 2010 r., gdy Embraer E-190 należący do linii Henan Airlines rozbił się przy próbie lądowania w Yichun na północnym wschodzie kraju. Zginęły wówczas 44 z 96 osób znajdujących się na pokładzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej