RAPORT

Pogarda

Niemieckie interesy z Rosją przed napaścią na Ukrainę. Zakupy rosyjskiej ropy wzrosły o 54 proc.

Ropa i gaz ziemny stanowiły w styczniu blisko jedną czwartą importu z Rosji  (fot. Christian Ender/Getty Images)
Ropa i gaz ziemny stanowiły w styczniu blisko jedną czwartą importu z Rosji (fot. Christian Ender/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zakupy rosyjskiej ropy przez Niemcy w miesiącu poprzedzającym napaść na Ukrainę wzrosły o 54 procent rok do roku. Nadwyżka importu wyniosła 1,8 mld euro, dwukrotnie więcej niż w styczniu 2021 roku. Głównym towarem importowanym z Rosji do Niemiec była ropa i gaz ziemny. Miały wartość 2,6 mld euro – oznacza to wzrost o 54,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Stanowiły one w styczniu blisko jedną czwartą importu z Rosji.

„Ich produkt to wkład do wojskowego budżetu”. Nowa lista firm, które wciąż są w Rosji

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę pięćdziesięciu największych przedsiębiorstw, które wciąż nie wycofały się z...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Poważną pozycję w bilansie niemieckiego importu z Rosji stanowią metale (452 mln euro, o 80,2 proc. więcej niż w styczniu 2021 r.) i węgiel (330 mln euro, przyrost aż o 181,9 proc.). Ogółem wartość importu z FR sięgała w styczniu 2022 r. 3,7 proc. wartości całego niemieckiego importu.

Przeczytaj także: Ambasador Niemiec: Polacy lepiej rozpoznali sedno rosyjskiej polityki

Znacznie niższy jest udział eksportu do Rosji w całym niemieckim eksporcie: wynosi 2 proc. Również po tej stronie bilansu handlowego z Rosją nastąpił wzrost, choć nie aż tak imponujący. RFN w styczniu 2022 r. sprzedała do Rosji m.in. maszyny o wartości 413 mln euro (o 22,3 proc. więcej niż w styczniu 2021 r.), pojazdy silnikowe i części samochodowe o wartości 349 mln euro (wzrost o 21,0 proc) a także produkty chemiczne o wartości 281 mln euro (wzrost o 32,1 procent).

Zobacz też: „Płacicie Putinowi 600 mln euro dziennie, a na Polskę – sankcje”. Patryk Jaki ostro w PE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej