RAPORT

Pogarda

NBP udostępnił bankowi centralnemu Ukrainy linię swapową do 1 mld dolarów

To krok podyktowany nadzwyczajnymi okolicznościami - wojny (fot. Shutterstock)
To krok podyktowany nadzwyczajnymi okolicznościami - wojny (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Narodowy Bank Polski poinformował w poniedziałek o udostępnieniu Narodowemu Bankowi Ukrainy linii swapowej na parze dolar – hrywna do kwoty 1 mld dol.

Najbogatsi rosyjscy oligarchowie stracili fortunę. Podano wartość zajętych majątków

Zachodnie sankcje po ataku na Ukrainę poważnie nadwerężyły gospodarkę Rosji. Najsilniejsze uderzenie skierowano przeciwko oligarchom związanym z...

zobacz więcej

Jak podał NBP, biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności związane z agresją Rosji na Ukrainę, co może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu finansowego w Polsce, polski bank centralny udostępnił w poniedziałek Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański - hrywna. Po rozmowach ze stroną ukraińską NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa nie w złotym, a w dolarze amerykańskim - wyjaśnił bank centralny w komunikacie.

24 lutego – w dniu ataku Rosji na Ukrainę – NBP udzielił Narodowemu Bankowi Ukrainy swapa walutowego maksymalnie do 4 mld zł.

Linia swapowa na parze walutowej to umowa o wzajemnej wymianie walut między dwoma bankami centralnymi. Na jej podstawie bank centralny może uzyskać środki pieniężne (płynność) w walucie obcej od banku centralnego, który jest emitentem tej waluty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej