RAPORT

Pogarda

„Ich produkt to wkład do wojskowego budżetu”. Nowa lista firm, które wciąż są w Rosji

„Podatki w Rosji = śmierć na Ukrainie” (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images; FB)
„Podatki w Rosji = śmierć na Ukrainie” (fot. Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images; FB)

Najnowsze

Popularne

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę pięćdziesięciu największych przedsiębiorstw, które wciąż nie wycofały się z rosyjskiego rynku. „Każdy produkt dostarczany, produkowany lub sprzedawany na rosyjskim rynku wnosi swój udział do budżetu wojskowego” – przypomina Kijów.

WOJNA NA UKRAINIE

MSZ Ukrainy informuje, że jest to lista firm, które w dn., 21 marca całkowicie lub częściowo „pozostały w Rosji”.Na liście znajduje się m.in. Leroy Merlin, Auchan, Raiffeisen Bank, Pirelli, Johnson&Johnson, Pepsico, Danone, Bayer, Credit Suisse, Nestle, AVA, czy Decathlon.

Rosja może się po tym nie podnieść. Lista firm, które opuszczają Putina

Tydzień temu Rosja rozpoczęła brutalną inwazję na Ukrainę. Władimir Putin morduje cywilów, w tym kobiety i dzieci. Światowy biznes opuszcza Rosję....

zobacz więcej

Ukraińscy dyplomaci napisali, że „ponownie wzywają te firmy do zamknięcia działalności w Rosji”. Napis na grafice głosi „podatki w Rosji = śmierć na Ukrainie”.

Po agresji Moskwy na Ukrainę, część międzynarodowych korporacji zamknęła lub zawiesiła działalność na terenie Federacji Rosyjskiej.

Była to m.in. reakcja na oburzenie opinii publicznej zbrodniami, jakich rosyjscy żołnierze dopuszczają się na ludności cywilnej, na kobietachdzieciach i starcach.

Klienci, którzy nie chcą przykładać ręki do finansowania rosyjskiej machiny wojennej, deklarują bojkot konsumencki firm, które zostały w Rosji.

Według dr. Maksima Ananiewa z Uniwersytetu w Melbourne w Australii, na którego powołuje się związany z Radiem Swoboda portal krymr.com, bezrobocie w Rosji z 4-5 proc. na początku wojny, może wzrosnąć nawet do 20 proc. Oznaczałoby to piętnastomilionową rzeszę Rosjan pozbawionych pracy. Cytowany w rosyjskich mediach specjalista rządowego ośrodka analiz makroekonomicznych ocenia, że na koniec roku bezrobocie wyniesie 7 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej