RAPORT

Pogarda

Najbogatsi rosyjscy oligarchowie stracili fortunę. Podano wartość zajętych majątków

Listy sankcyjne UE obejmują 608 nazwisk powiązanych z reżimem Putina (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Listy sankcyjne UE obejmują 608 nazwisk powiązanych z reżimem Putina (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zachodnie sankcje po ataku na Ukrainę poważnie nadwerężyły gospodarkę Rosji. Najsilniejsze uderzenie skierowano przeciwko oligarchom związanym z reżimem Władimira Putina. Objęty sankcjami Zachodu majątek 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów ma wartość 146,4 mld dolarów – wynika z opublikowanych w poniedziałek wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Zamrozić majątki oligarchów. Morawiecki z prezydentem Szwajcarii o wsparciu Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki wezwał Szwajcarię do zamrożenia i konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów ulokowanych w tym kraju. Szef rządu spotkał...

zobacz więcej

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę sankcjami Zachodu zostali objęci m.in. miliarderzy powiązani z reżimem prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje UE dotyczą 862 osób, a USA 446.

„Choć trudno jest oszacować ich łączny majątek, wiadomo, że 28 oligarchów z obu list posiada zasoby o wartości 146,4 mld dolarów” – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w poniedziałkowej analizie.

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Jak przypomniano, w ramach sankcji nałożonych na Rosję, Unia Europejska wprowadziła zakaz prowadzenia rosyjskich depozytów powyżej 100 tys. euro w bankach UE, rachunków prowadzonych przez centralne depozyty papierów wartościowych UE oraz zakaz sprzedaży papierów wartościowych denominowanych w euro klientom rosyjskim.

Putin, Ławrow... lista jest długa


„Rosyjscy dyplomaci, urzędnicy i biznesmeni nie mogą już korzystać z przepisów o ułatwieniach wizowych, które umożliwiają uprzywilejowany dostęp do UE” – dodano. UE i USA przyjęły sankcje mające na celu zamrożenie zarówno aktywów prezydenta Władimira Putina i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, „jak i majętnych osób powiązanych z rosyjskim reżimem”.

Jak zaznaczył analityk PIE Krzysztof Kutwa, UE opublikowała listy sankcyjne obejmujące 608 nazwisk powiązanych z reżimem Putina. Przedłużono także sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie, co oznacza, że sankcjami UE w związku z konfliktem są objęte w sumie 862 osoby.

Ujawniono, jaki prezent Putin kupił austriackiej minister. Kwota powala

Była szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl wciąż nie wykazuje zażenowania znajomością z Władimirem Putinem. Polityk był przed laty gościem na jej...

zobacz więcej

„Wśród osób, na które sankcje nałożono w 2022 r., znajduje się 16 rosyjskich miliarderów, których majątek wart jest ponad 100 mld dolarów” – wskazał. Dodał, że Stany Zjednoczone objęły sankcjami 446 osób – majątek 15 z nich wart jest ponad 90 mld dolarów.

„Ponieważ niektóre nazwiska powtarzają się na obu listach, na podstawie ogólnodostępnych danych można oszacować wartość majątku 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów na kwotę 146,4 mld dolarów” – stwierdził Kutwa.

Majątek tej trójki to 44 mld dolarów


PIE zwróciło uwagę, że sankcjami UE zostali objęci m.in. Andrej Melniczenko – założyciel spółki chemicznej EuroChem Group i spółki węglowej SUEK, a także większościowy właściciel Morskiego Portu Handlowego Murmańsk, Michaił Fridman – założyciel jednego z największych prywatnych banków Rosji Alfa-Bank oraz Aliszer Usmanow, współwłaściciel firmy Metalloinvest, który prowadzi interesy m.in. w branży metali szlachetnych, żelaza, stali, gazu ziemnego. Łączny majątek tylko tych trzech osób to ok. 44 mld dolarów.

Z kolei na amerykańskiej liście sankcyjnej znalazł m.in. Giennadij Timczenko – założyciel i właściciel prywatnej grupy inwestycyjnej Volga Group, która specjalizuje się w inwestycjach w aktywa energetyczne, transportowe i infrastrukturalne; Sulejman Kerimow – związany z wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej Dagestanem; Wiktor Vekselberg – magnat przemysłu aluminium i tytanu, prezes zarządu spółki akcyjnej TNK-BP oraz prezes przedsiębiorstwa Renowa oraz Andrej Skoch – współwłaściciel huty Lebedinsky Mining. „Łączny majątek tych czterech miliarderów to ok. 50 mld dolarów” – wskazał PIE. Lista osób objętych sankcjami Stanów Zjednoczonych powstała w oparciu o dane Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych zgromadzonych w aplikacji Sanctions List Search. Dane o wartości majątku pozyskano z listy miliarderów opracowywanej przez magazyn „Forbes”. Lista osób objętych sankcjami Unii Europejskiej powstała w oparciu m.in. o unijne rozporządzenia wykonawcze.

Zobacz także: Putin w kurtce za 1,5 mln rubli. Nie spodoba mu się reakcja producenta

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej