RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zamrozić majątki oligarchów. Morawiecki z prezydentem Szwajcarii o wsparciu Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki wezwał Szwajcarię do zamrożenia i konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów ulokowanych w tym kraju. Szef rządu spotkał się w Warszawie z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem. Rozmowy były poświęcone sposobom pomocy Ukrainie w walce z Rosją.

„Chwała Ukrainie i Polsce też”. Mieszkaniec Lwowa mówi o „moskiewskim diable”

To dla nas to bardzo ważne, że mamy taką pomoc z Polski, jesteśmy bratnimi narodami i przyjaciółmi; nasi przyjaciele to Polska – mówi jeden z...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

To przesłanie było jednym z punktów rozmów szefa polskiego rządu z prezydentem Szwajcarii.

Efekty rozmów polsko-szwajcarskich


Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z Ignazio Cassisem, że Rosja w brutalny sposób zaatakowała Ukrainę.

– Niszczy miasta, niszczy normalne życie, ale dopuszcza się również zbrodni wojennych. I nie tylko potępiliśmy z panem prezydentem te zbrodnie wojenne, ale także uzgodniliśmy, w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest krajem członkowskim UE, ale leży w środku Europy, mogłaby brać udział w kolektywnym działaniu przeciwstawiania się tej brutalnej sile wojskowej, która depcze prawa człowieka – powiedział szef polskiego rządu.

I tutaj – jak zaznaczył – „podstawowym działaniem, które omówiliśmy, są różnego rodzaju mechanizmy sankcyjne”.

– Za parę dni w Brukseli na Radzie Europejskiej będziemy dyskutować kolejne mechanizmy sankcyjne. Wiemy doskonale, że te pierwsze mocno dotknęły gospodarkę rosyjską; ale cały czas jeszcze za mało – powiedział Morawiecki.

Tam rosyjscy oligarchowie lokują majątki


Zwrócił uwagę, że „Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu oligarchów rosyjskich ulokowało swoje majątki”.

– Tam muszą one zostać również w odpowiedni sposób potraktowane. Czyli zamrożenie, konfiskata majątków oligarchów rosyjskich w Szwajcarii. I do tego namawiałem pana prezydenta, żeby Szwajcaria bardzo zdecydowanie do tego tematu podeszła – podkreślił premier.

Zobacz także: Kasparow o słabości wobec Putina. „To zwiększa groźbę konfliktu nuklearnego”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej