RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Noworodek ważący blisko 7 kilogramów

W szpitalu na gdańskiej Zaspie, mama z cukrzycą urodziła dziewczynkę ważącą 6870 gramów. Dla rodziców dziecko jest dumą i radością, niezależnie od wagi, ale dla lekarzy już niekoniecznie. Bo niemal 7 kilogramów pierwszego dnia życia dziecka oznacza, że później mogą pojawić się kłopoty.

W gdańskim szpitalu padł rekord. Lekarze przewidywali, że noworodek będzie ważyć pięć kilogramów. Waży prawie siedem, jak trzy miesięczne dziecko. Potrzebne było cesarskie cięcie.

Kacper, najcięższy noworodek w Polsce urodził się dwa lata temu w Szczecinie, ważył ponad 7 kilogramów. Dziewczynka z Gdańska jest jednak o trzy centymetry dłuższa od Kacpra. Mama dziewczynki od lat zmaga się z cukrzycą.

Nasza bohaterka nie zdradza - poza typowymi objawami dla dziecka cukrzycowego – zaburzeń w układzie krążenia. Wciąż jest pod kontrolą lekarzy.

Rekordów wagi noworodków przybywa z powodu cukrzycy u kobiet. – Bardzo trudno pacjentki dają się namówić na prawidłowe wyrównanie cukrzycy w trakcie ciąży. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę nawyków żywieniowych i adekwatne leczenie insuliną – mówi dr Justyna Teliga-Czajkowska.

Nieprawidłowo wyrównany poziom cukru w czasie ciąży powoduje zbyt duży wzrost masy dziecka. – Cukier wchodzi do dziecka przez łożysko. Dziecko musi sobie z nim radzić. Produkuje insulinę i odkłada te nadwyżki cukru, z którymi matka sobie nie radzi – przekonuje dr Jarosław Mazanowski.

Urodzony na Sumatrze Akbar ważył prawie 9 kilo. Dla porównania w Kalifornii właśnie urodziła się Melinda - jedno z najmniejszych dzieci na świecie. Waży 270 gram. Dziewczynka przyszła na świat w 6 miesiącu ciąży. Lekarze i rodzice mówią nie tylko o rekordzie, ale i cudzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej