RAPORT

Pogarda

„Znów nadstawiają za nas głowy”. Niemiecki publicysta: Skończyć z besztaniem Polski

Przemyśl stał się najważniejszym adresem dla ukraińskich uchodźców – ocenia publicysta „Die Welt” (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Przemyśl stał się najważniejszym adresem dla ukraińskich uchodźców – ocenia publicysta „Die Welt” (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Wojna na Ukrainie może być „dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy, tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy” – pisze w komentarzu publicysta dziennika „Die Welt”.

Bundeswehra nie da więcej broni Ukrainie. „Możliwości są na wyczerpaniu”

Szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht powiedziała, że możliwości przekazywania broni z zasobów Bundeswehry na potrzeby Ukrainy są...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Co to był za tydzień: (minister zdrowia) Karl Lauterbach znów walczy z wirusem, administracja w Berlinie znów upada, ale Polacy pokazują swoją jakość. A przy okazji Jarosław Kaczyński – człowiek często krytykowany w Europie – również pojechał pociągiem do Kijowa”.

Czas na refleksje?


Autor tekstu zatytułowanego „Dość nagonki na Polskę, proszę!” stawia pytanie, czy nadszedł „czas na przemyślenie kilku opinii?”.

Kiedy w tym tygodniu szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki udał się pociągiem do oblężonego Kijowa wraz z premierami Czech i Słowenii „nie był to bynajmniej akt samej tylko politycznej odwagi” – pisze publicysta Dirk Schuemer.

„Die Welt”: Okazja do skorygowania opinii o Kaczyńskim


„Wysocy rangą urzędnicy nie chcieli pozostawić tego na etapie studiowania map. Szacunek! Na zdjęciach prasowych widać również 72-letniego Jarosława Kaczyńskiego – nie obyło się bez kąśliwych komentarzy, że ten człowiek jest kontrowersyjny w Europie ze względu na restrykcyjną politykę wobec uchodźców”.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński w Kijowie. „Wyborcza” i „Newsweek” zawyły

„Restrykcyjną? Możecie sobie myśleć, co chcecie, o stosunku Kaczyńskiego do UE, gejów czy opozycji politycznej – w tej chwili, także pod jego egidą, Polska bierze na swoje barki główne zadanie przyjęcia i opieki nad półtora milionem uchodźców wojennych. A wszystko to w czasie, gdy w Berlinie administracja, straż graniczna i służby ochrony przed katastrofami jak zwykle załamują się pod napływem kilkudziesięciu tysięcy uchodźców” – podkreśla Dirk Schuemer. „Ta wojna, która nie jest tak blisko nas, jak naszych polskich sąsiadów, byłaby może dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy (może nie wszyscy, ale większość), tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy. Również w Pradze i Budapeszcie ludzie doskonale wiedzą, jak to jest, gdy po ulicach przejeżdżają rosyjskie czołgi” – podsumowuje publicysta „Die Welt”.

Zobacz także: Doradca Zełenskiego ostro do niemieckiej minister: Zachęcacie do masakr

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej