RAPORT

Tusk kontra Tusk

Andruszkiewicz odpowiedział na kłamstwa Tuska. Pokazał spot

Donald Tusk, Władimir Putin (fot. arch.PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Donald Tusk, Władimir Putin (fot. arch.PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

„Donald Tusk w pełnym manipulacji wystąpieniu zapomniał, że kiedy rządził – to właśnie on i ludzie Platformy Obywatelskiej, bratali się z Putinem, współpracowali z Rosją i wyśmiewali Prawo i Sprawiedliwość, które już wtedy przed tym ostrzegało” – napisał na Twitterze Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Opublikował też nagranie, w którym zestawione zostały wypowiedzi przedstawicieli rządu PO-PSL na temat relacji z Rosją.

Słowa Tuska w Budapeszcie wielu mogły zaskoczyć. Sprawdź, co mówił przed laty [WIDEO]

Gdy rosyjska prasa mówiła o Donaldzie Tusku „nasz człowiek w Warszawie”, on nazywał Putina „naszym człowiekiem w Moskwie”. Wcześniej polityk...

zobacz więcej

Na początku nagrania pokazane zostało przemówienie Lecha Kaczyńskiego z Tbilisi w 2008 roku. – I my też świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później i może czas na mój kraj, na Polskę – mówił prezydent Polski. „Słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego okazały się prorocze” – napisano dalej.

W nagraniu udostępnionym przez Andruszkiewicza przypomniano, że w 2010 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński ostrzegał m.in., że Rosja systematycznie odbudowuje swoją strefę wpływów, jednocześnie ocenia, że maleje zaangażowanie USA w Europie.

W kolejnym fragmencie nagrania pokazane zostały wypowiedzi byłych ministrów PO Radosława Sikorskiego i Sławomira Nowaka. – Zadaje sobie zawsze pytanie, czy tym razem pan prezes jest na proszkach, czy nie – kpił Sikorski a Nowak apelował o wycofanie się z listu.

„Jednak rząd PO-PSL wybrał drogę bliskiej współpracy z putinowską Rosją” – podkreślono na nagraniu Andruszkiewicza i przywołano cytat Donalda Tuska. – Chcemy dialogu z Rosją taką, jaką ona jest. Brak dialogu nie służy ani Polsce, ani Rosji. Psuje interesy i reputację obu krajów na arenie międzynarodowej. Dlatego jestem przekonany, że czas na dobrą zmianę w tej kwestii właśnie nadszedł. Jestem zadowolony, że sygnały ze strony naszego wschodniego sąsiada potwierdzają, że także tam dojrzewają do tego poglądu – mówił na początku swoich rządów Tusk, nakreślając podejście do Rosji.

Na filmie podkreślono, że „pod rządami PO-PSL w mediach przedstawiano rosyjską propagandę”. Przypomniano wywiad Tomasza Lisa z ówczesnym prezydentem Federacji Rosyjskiej Dmitrijem Miedwiediewem.

Na filmie Andruszkiewicza dodano, że polityka wobec Rosji prowadzona przez PO nie zmieniła się. Przypomniano też, jak zachowywali się i co mówili politycy tej formacji, kiedy reżim Aleksandra Łukaszenki w porozumieniu z Moskwą atakował wschodnią granicę Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej