RAPORT

Pogarda

Niemcy wysłali Ukraińcom gaśnice i namioty

Niemcy przekazały na Ukrainę m.in. hełmy i 700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych z czasów NRD (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemcy przekazały na Ukrainę m.in. hełmy i 700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych z czasów NRD (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ramach pomocy doraźnej niemieckie Ministerstwo Rozwoju dostarcza do wschodniej Ukrainy sprzęt dla straży pożarnej i obrony cywilnej, a także zbiorniki na wodę, namioty i śpiwory – informuje portal dw.com. Wcześniej szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht powiedziała, że możliwości przekazywania broni z zasobów Bundeswehry na potrzeby Ukrainy są na wyczerpaniu. Do tej pory Niemcy przekazały na Ukrainę miedzy innymi hełmy i 700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych pochodzących z czasów NRD.

Rosjanie zbombardowali szkołę w Mariupolu. W środku było 400 kobiet i dzieci

Szkoła artystyczna w Mariupolu, w której schroniło się około 400 mieszkańców, została zbombardowana przez wojsko rosyjskie – poinformowały w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Niemiecka minister ds. rozwoju Svenja Schulze przekazała, że Niemcy zwiększają pomoc dla Ukrainy, przekazując m.in. sprzęt do gaszenia pożarów.

„W piątek wysłano już 21 tzw. przenośnych gaśnic, sprzęt gaśniczy montowany na przyczepach, a także duże ilości odzieży ochronnej, sprzętu ratowniczego i autobus ewakuacyjny. Ponadto w drodze na Ukrainę znajduje się 2000 agregatów prądotwórczych oraz liczne zbiorniki na wodę, namioty i śpiwory” – informuje portal dw.com.

Svenja Schulze podała, że partnerami w akcji pomocy są: Niemiecki Związek Straży Pożarnej oraz Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej GIZ, które zapewnia transport.

Wartość przekazywanych towarów to około czterech milionów euro. „Pochodzą z programu pomocy nadzwyczajnej dla wschodniej Ukrainy departamentu rozwoju. Na ten cel przeznaczono dziesięć milionów euro, z czego sześć zostało już wydanych” – informuje dw.com.

Wcześniej szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht powiedziała w rozmowie z programem „Wywiad tygodnia” na antenie Deutschlandfunk, który zostanie wyemitowany w niedzielę, że możliwości przekazywania broni z zasobów Bundeswehry na potrzeby Ukrainy są na wyczerpaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Bundeswehra nie da więcej broni Ukrainie. „Możliwości są na wyczerpaniu”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej