RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież: Do czego jesteśmy zdolni, jako mordercy swoich braci

Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Teraz wojna przybliżyła się do nas, jest praktycznie na wyciągnięcie ręki i to zmusza nas do zastanowienia się nad zdziczeniem ludzkiej natury, nad tym, do czego jesteśmy zdolni, jako mordercy swoich braci – powiedział papież Franciszek w przemówieniu do uczestników Kongresu Papieskiej Fundacji Gravissimum Educationis pod hasłem „Edukacja na rzecz demokracji w podzielonym świecie”.

Siły rosyjskie ostrzelały świątynię w Irpieniu pod Kijowem

Rosyjski ostrzał poważnie uszkodził świątynię Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) w mieście Irpień pod Kijowem –...

zobacz więcej

– Mówimy o edukacji, a kiedy o niej myślimy, myślimy o dzieciach, młodzieży... Pomyślmy o tylu żołnierzach, którzy są wysyłani na front, bardzo młodych, rosyjskich żołnierzach, biedakach. Pomyślmy o tak wielu młodych ukraińskich żołnierzach, o mieszkańcach, o młodzieży, młodych kobietach, chłopcach, dziewczynkach... – mówił Franciszek.

– To dzieje się blisko nas. Ewangelia prosi, abyśmy nie odwracali wzroku, co jest najbardziej pogańską postawą chrześcijan: kiedy chrześcijanin przyzwyczaja się do odwracania wzroku, staje się powoli poganinem w przebraniu chrześcijanina – zauważył.

– Wojna nie jest odległa, jest na wyciągnięcie ręki. Tutaj w Rzymie, w szpitalu Dzieciątka Jezus, są dzieci ranne w wyniku bombardowań. Co ja robię wobec wojny? – pytał Papież.

– W domu, przebywając w domu. Czy się modlę? Czy poszczę? Czy czynię pokutę? Czy też żyję beztrosko, jak to zwykle bywa w czasie odległych wojen? Wojna zawsze – zawsze! – jest klęską ludzkości. My – wykształceni, pracujący w edukacji – jesteśmy pokonani przez tę wojnę, ponieważ z drugiej strony jesteśmy odpowiedzialni. Nie ma sprawiedliwych wojen: one nie istnieją! – podkreślił Franciszek.

Zwrócił przy tym uwagę na dwa wynaturzenia demokracji: totalitaryzm i sekularyzm. Jako remedium wskazał siłę edukacji.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej