RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina. W piątkowym bombardowaniu koszar w Mikołajowie zginęły dziesiątki osób

Nie ma oficjalnego bilansu ofiar (fot. Scott Peterson/Getty Images)
Nie ma oficjalnego bilansu ofiar (fot. Scott Peterson/Getty Images)

Siły rosyjskie zbombardowały w piątek koszary ukraińskiego wojska w Mikołajowie na południu Ukrainy; w sobotę rano wciąż trwała tam akcja ratunkowa. Nie ma oficjalnego bilansu ofiar, ale według stacji CNN zginęły dziesiątki żołnierzy.

Ukraina: Wskutek rosyjskiej agresji zginęło 112 dzieci

Wskutek działań zbrojnych Rosji na Ukrainie do sobotniego poranka zginęło 112 dzieci, a 140 zostało rannych – poinformowało biuro Prokuratora...

zobacz więcej

b>Czytaj więcej w raporcie: Rosja napadła na Ukrainę

CNN powołuje się na dziennikarzy szwedzkiego dziennika „Expressen”, którzy relacjonowali akcję ratunkową. Według nich w piątek około godz. 6 rano (godz. 5 w Polsce) dwa rosyjskie samoloty zrzuciły na koszary pięć bomb, niszcząc kilka budynków.

Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim poinformował w sobotę na Telegramie, że nie może jeszcze przedstawić bilansu ofiar, ponieważ czeka na oficjalne dane – podał CNN. Według „Expressen” ratownicy łopatami i gołymi rękoma usiłowali wydostać rannych spod gruzów. Jeden z ocalałych żołnierzy, 54-letni Serhij, powiedział dziennikarzom, że w budynku, w który uderzył jeden z pocisków, było około 200 osób. Ocenił, że 90 proc. z nich mogło nie przeżyć.

„Wszędzie latało szkło. Modliłem się do Boga, żeby zdążyć się schronić, zanim spadnie więcej bomb. Bomb zawsze jest więcej” – powiedział szwedzkiej gazecie inny ukraiński żołnierz, Nikita.

W piątek o ataku na koszary na północnych przedmieściach Mikołajowa informowała stacja BBC. Przytoczyła wówczas doniesienia o nawet 45 ofiarach, nie podając źródeł tych informacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej