RAPORT

Pogarda

Uratował życie polskiemu żołnierzowi. Michael Ollis został patronem klas mundurowych

Robert Ollis, tata amerykańskiego żołnierza (fot. arch.PAP/S.Borowski)
Robert Ollis, tata amerykańskiego żołnierza (fot. arch.PAP/S.Borowski)

Najnowsze

Popularne

Imię sierżanta sztabowego Michaela Ollisa otrzymały klasy mundurowe Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy. Amerykański żołnierz zginał w 2013 roku w Afganistanie, ratując życie por. Karolowi Cierpicy.

Rodzice Michaela Ollisa: Czujemy się, jakbyśmy byli przez Polskę adoptowani

Linda i Robert Ollisowie, rodzice sierż. szt. Michaela Ollisa, który zginął w 2013 r. w Afganistanie ratując polskiego kolegę, spotkali się w...

zobacz więcej

Uroczystości odbyły się w piątek, 18 marca 2022 roku. Rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Wojskowej w Bydgoszczy, której przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej – Krzysztof Włodarczyk. Poświęcił on również sztandar Klas Mundurowych.

Dalsza część odbyła się w budynku Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu przy ul. Jagiellońskiej 4, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą SSG Michaelowi Ollisowi oraz otwarto wystawę poświęconą postaci gen. Józefa Hallera.

Ze Stanów Zjednoczonych do Bydgoszczy przyjechali rodzice zmarłego amerykańskiego żołnierza – Robert i Linda Ollis. Zostali zaproszeni przez Tomasza Krajewskiego, dyrektora klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Mówią, że chcieli znaleźć się w Bydgoszczy, by razem uczestniczyć w tej uroczystości.

– To dla nas wielki zaszczyt być rodzicami bohatera. Niesamowite jest to, że mija 8 lat od tego wydarzenia, a ludzie nadal o nim mówią. Ma to dla nas duże znaczenie i jesteśmy wdzięczni Polakom, ponieważ podtrzymują pamięć o naszym synu – mówią cytowani przez „Gazetę Pomorską” rodzice Michaela Ollisa – Robert i Linda Ollis.

W ceremonii wziął także udział por. Karol Cierpica, któremu amerykański żołnierz uratował życie.

– Spina mi się klamra wydarzeń z 2013 roku, jak widzę, że wypełnia się Boży plan. Ta uroczystość jest dla mnie świadectwem, ponieważ widzę, jak bohaterski czyn Michaela rozprzestrzenia dobro. Jego postawa była naprawdę niezwykła. Znałem go kilkanaście minut, a teraz jak patrzę na jego działanie, to wybrzmiewają we mnie słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”. On właśnie żył tymi wartościami – mówi Karol Cierpica.

– Cieszę się, że rodzina Ollisów nas zaakceptowała. W ten sposób lżej mojemu mężowi o tym mówić, bo żył ze świadomością, że ktoś zginął za niego. Dla mnie Michael będzie bohaterem do końca życia i dopóki żyję – będę o tym mówiła – dodaje żona por. Karola Cierpicy.Kim był Michael Ollis?


Michael Ollis to żołnierz 10 Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych. W styczniu 2013 roku rozpoczął trzecią turę służby w Afganistanie, wcześniej był także w Iraku. 28 sierpnia 2013 roku ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi staranowała ogrodzenie bazy wojskowej w Ghazni. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych i mających na sobie kamizelki wybuchowe rebeliantów.

Wywiązała się zacięta walka, podczas której jeden z napastników zranił porucznika Karola Cierpicę. Michael H. Ollis zginął na miejscu, osłaniając rannego polskiego oficera. Tak uratował mu życie – „gdyby nie on to ja byłbym tym ostatnim żołnierzem, a do Polski przyleciałaby trumna przykryta biało-czerwona flagą” – mówi polski żołnierz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej