RAPORT

Pogarda

Bundeswehra nie da więcej broni Ukrainie. „Możliwości są na wyczerpaniu”

Trwają rozmowy dotyczące zakupu broni dla Ukrainy bezpośrednio od jej producentów (fot. A.Koerner/Getty Images)
Trwają rozmowy dotyczące zakupu broni dla Ukrainy bezpośrednio od jej producentów (fot. A.Koerner/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht powiedziała, że możliwości przekazywania broni z zasobów Bundeswehry na potrzeby Ukrainy są na wyczerpaniu. Do tej pory Niemcy przekazały na Ukrainę miedzy innymi hełmy i 700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych pochodzących z czasów NRD. Jak wskazuje strona ukraińska, część z nich nie nadaje się do użytku.

Kiedy skończy się wojna na Ukrainie? Doradca Zełenskiego: Zostało im może 14 dni

Wojsko rosyjskie traci potencjał ofensywny. Jego zasoby się kończą; wystarczą na kolejne 2-3 tygodnie aktywnych działań bojowych – mówi w rozmowie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Minister Lambrecht dodała, że są sprawdzane możliwości wojska w tym zakresie. a w rządzie niemieckim mają toczyć się rozmowy dotyczące zakupu broni dla Ukrainy bezpośrednio od jej producentów.

Szefowa niemieckiego resortu obrony zastrzegła, że ewentualne zakupy tego rodzaju nie będą realizowane przez jej resort, ale przez ministerstwo gospodarki, które jest odpowiedzialne za eksport broni.

Według publicznie dostępnych danych, które przeanalizował portal Investigate Europe, Niemcy w czasie obowiązywania embarga na eksport broni do Rosji po pierwszej inwazji na Ukrainę w 2014 roku sprzedały jej sprzęt do użytku militarnego za blisko 122 milionów euro.

Na czele europejskich eksporterów broni do Rosji w czasie obowiązywania sankcji stoi Francja, która sprzedała Moskwie sprzęt za 152 miliony euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej